شناوری در ام اس پی نرم افزار مدیریت پروژه(قسمت ۱۴)

آموزش شناوری در msp

در این مطلب به ادامه آموزش نرم افزار msp در خصوص شناوری ها در ام اس پی می پردازیم. فهرست این مطلب آموزشی شامل موارد زیر است:

  1. شناوری منفی
  2. فعالیت های بحرانی
  3. مفهوم مسیر بحرانی
  4. کنترل مسیر بحرانی

 

شناوری در ام اس پی

شناوری منفی

منظور از شناوری منفی، شناوری کل منفی است. با توجه به تعریف شناوری، می توان دانست که شناوری منفی به این معنی است که فعالیت باید زودتر از زمان بندی تکمیل شود تا تاریخ پایان پروژه تغییر نکند. به عبارت دیگر زمان بندی برنامه طوری است که پروژه تاخیر دارد. با این حال در شرایط معمول انتظار داریم تاریخ پایان پروژه بر اساس وضعیت فعلی فعالیت تنظیم شده باشد و در نتیجه نیازی به زودتر تمام شدن آن نداشته باشیم.

چنین مسئله ای زمانی رخ می دهد که از قیدهای غیر انعطاف پذیر و فرجه ها استفاده کرده باشید.

به برنامه شکل زیر توجه کنید. شناوری کل فعالیت ها سمت راست میله ها نمایش داده شده است.

 

 

اگر برای D فرجه ای تعریف شود که پیش از پایان آن قرار داشته باشد، شناوری آن و همچنین شناوری پیش نیازش منفی خواهند شد.

 

 

هر برنامه را به دو شیوه می توان زمان بندی کرد:

  • زمان بندی با انتهای آزاد – در این حالت هیچ نوع قید غیر انعطاف پذیر و فرجه ای نباید استفاده کنید تا فعالیت ها بتوانند به راحتی به تاریخ های دیرتر منتقل شوند. به این ترتیب انحراف ها بر اساس مقایسه تاریخ های برنامه ریزی جاری و تاریخ های برنامه ریزی اولیه مشخص می شوند. این شیوه برنامه ریزی ساده تر و رایج تر است. توصیه می شود که همیشه از این شیوه برنامه ریزی استفاده کنید.
  • زمان بندی با انتهای بسته – در این حالت تمام محدودیت های قراردادی و ترجیحی در قالب قید و فرجه وارد می شوند. در نتیجه اگر انحراف به وجود بیاید تاریخ های برنامه ریزی جاری الزاما جابجا نمی شوند و راه کنترل بررسی شناوری هاست. در این حالت شناوری منفی به معنی وجود انحراف خواهد بود.

مهم ترین نکته این است که یکی از این دو روش را انتخاب کرده، کاملا به آن متعهد باشید. اگر شیوه زمان بندی با انتهای آزاد را انتخاب کرده اید به هیچ وجه نباید عناصر محدود کننده ای مانند فرجه یا قیدهایی مانند Finish No Later Than در برنامه وارد کنید.

فعالیت های بحرانی

در حالت پیش فرض، به فعالیت هایی که شناوری کل آن ها منفی یا صفر باشد، بحرانی گفته می شود. علت این نام گذاری این است که فاقد شناوری بودِنِ آن ها باعث می شود که کوچکترین تاخیرشان، باعث به تاخیر افتادن تاریخ پایان پروژه (یا سایر تاریخ های پایانِ مهم) شود .بنا بر این باید توجه ویژه ای به فعالیت های بحرانی داشت.

تا کنون متوجه شده اید که شناوری های فعالیت ها دایما تغییر می کنند. به همین خاطر ممکن است فعالیتی که قبلا بحرانی نبوده است به دلایل مختلف بحرانی شود. به شکل زیر توجه کنید.

 

 

می توانیم قالب بندی گانت را به طور دستی تغییر دهیم تا فعالیت های بحرانی متمایز نمایش داده شوند. به جای آن می توان گزینه Format| Bar Styles| Critical Tasks را فعال کرد تا قالب بندی به طور خودکار انجام شود.

 

 

 

بخوانید : آموزش رایگان نرم افزار msp

 

 

فعالیت های بحرانی پررنگ تر نمایش داده شده اند. در این حالت A و B بحرانی هستند. حال فرض کنید مدت زمان B دو روز کاهش یابد. شکل زیر نتیجه را نشان می دهد.

 

 

این حالت A و B از حالت بحرانی خارج می شوند و C و D بحرانی می شوند.

منطقِ زمان بندی در برنامه هایی که تعداد فعالیتِ زیادی داشته باشند پیچیده است و در نتیجه شناوری ها دایما تغییر می کنند. بنا بر این با این که لازم است به فعالیت های بحرانی توجه داشته باشید، باید متوجه نیز باشید که توجهِ زیاد به آن ها و کم توجهی به سایر فعالیت ها می تواند بحرانی بودن ها را تغییر دهد. در نتیجه همیشه بحرانی بودن فعالیت ها را باید کنترل کرد، نه این که یک بار آن را استخراج کرد و دایما به کار برد.

هرچه شناوری کل فعالیتی کمتر باشد، پتانسیل بیشتری برای بحرانی بودن خواهد داشت. به عنوان مثال فعالیتی که نیم روز شناوری کل داشته باشد، هر لحظه ممکن است بحرانی شود. به این خاطر بسیاری از کاربران ترجیح می دهند که حد بحرانی نامیده شدن فعالیت ها را تغییر دهند تا به عنوان مثال فعالیت هایی که نیم روز شناوری کل دارند نیز بحرانی معرفی شوند.

برای تنظیم حد بحران به File| Options بروید و زبانه Advanced را انتخاب کنید.

 

 

حد بحرانی بودن فعالیت ها را در آخرین گزینه، یعنی Task are critical if… وارد کنید. مقدار مناسب متناسب با مدت زمان پروژه است. این مقدار به صلاحدید برنامه ریز انتخاب می شود و قاعده ای کلی ندارد، ولی برای راهنمایی می توانید برای هر سال از پروژه یک روز به حد بحرانی اضافه کنید و به عنوان مثال حد بحرانی پروژه ای ۳ ساله را حداکثر ۳ روز تعیین کنید.

مفهوم مسیر بحرانی

فعالیت های بحرانی معمولا در زنجیره ای دنبال هم قرار می گیرند، زیرا کم بودن شناوری از هر فعالیت به پیش نیازهایش سرایت می کند و آن ها را هم مستعد بحرانی بودن می کند. به این زنجیره فعالیت ها، مسیر بحرانی گفته می شود. توجه به مسیر بحرانی، به معنی توجه به توالی فعالیت های حساس و تاثیرگذار است.

یکی از کارهای مهم در کنترل پروژه، گزارش دایمی مسیر بحرانی است. البته نیازی نیست که کل مسیر بحرانی را گذارش کنید؛ معمولا اعلام فعالیت های بحرانی محدوده زمانی خاصی، مثلا یک هفته یا یک ماه، کافی است. اگر برنامه به حدی کامل باشد که مسایل تدارکاتی و مدیریتی را هم پوشش داده باشد، نیازی به بررسی افق های بلند مدت تر نیست، ولی در غیر این صورت باید افق های بلندتر را هم بررسی کرد تا اگر به عنوان مثال قرار است مصالحی در زمانی صرفِ کاری بحرانی شود و تهیه آن مصالح زمان بر است، تهیه آن از زمان مناسب آغاز شود.

برای جلوگیری از فراموش کاری و بروز اشتباه، بهتر است که برای تهیه چنین مصالحی هم فعالیتی تعریف کنید تا مدیریت آن ساده تر شود.

توجه داشته باشید که با وجود این که از عبارت “مسیر بحرانی”  استفاده می کنیم، مسیر گفته شده الزاما توالی فعالیت هایی که از ابتدا تا انتهای پروژه قرار گرفته اند نیست. ممکن است در زمان های خاصی از پروژه، فعالیت بحرانی وجود نداشته باشد. اگر رابطه بین دو فعالیت بحرانی تاخیر داشته باشد، احتمالا در آن فاصله فعالیتی بحرانی وجود نخواهد داشت.

 

 

روزهای ششم و هفتم این برنامه هیچ فعالیتی بحرانی نیست.

گاهی قیدها حاکم می شوند می شوند و مسیر بحرانی را ناقص می کنند. شکل ۱۷-۸ نمونه ای از این حالت است.

 

 

فعالیت E در این مثال قید شروعی دارد که باعث شده است بعد از سایر فعالیت ها پایان یابد. هیچکدام از فعالیت ها نیز پایان آن را به تاخیر نخواهند انداخت، زیرا رابطه ای تعریف نشده است. در نتیجه هیچ فعالیت بحرانی دیگری پیش از آن وجود ندارد.

تا این قسمت درباره امکان ناقص بودن مسیر بحرانی صحبت شد. مشکل دیگری که در راه مسیر بودن مجموعه فعالیت های بحرانی وجود دارد، این است که ممکن است در زمانی خاص بیش از یک فعالیت بحرانی باشد. به عنوان مثال به شکل زیر توجه کنید.

 

 

رابطه جدیدی بین A و D با تاخیر دو روزه ایجاد شده است، طوری که سخت گیری رابطه A و C دقیقا به یک اندازه باشد و در نتیجه هردو حاکم باشند. در این حالت در روزهای اول تا سوم بیشتر از یک فعالیت بحرانی و عملا دو مسیر بحرانی وجود دارد.

کنترل مسیر بحرانی

رایج ترین راه برای کنترل مسیر بحرانی، استفاده از نمودار گانت است. می توانید نمودار گانت را اختصاصی سازی کنید تا فعالیت های بحرانی را با رنگ دیگری (معمولا قرمز)نمایش دهد.

برای این منظور گزینه Critical Tasks را که در Format| Bar Styles قرار دارد فعال کنید. بعد از این میله های فعالیت های بحرانی به رنگ قرمز نمایش داده می شوند.

در Format| Bar Styles گزینه دیگری به نام Slack نیز وجود دارد که اگر آن را فعال کنید، شناوری آزاد همه فعالیت ها نیز در گانت نمایش داده می شود.

 

 

حتما در زمان برنامه ریزی این گزینه را فعال و شناوری ها را کنترل کنید. وجودِ شناوری های زیاد معمولا به معنی ناقص بودن روابط برنامه است.

می توانید قالب بندی جدول را هم تغییر دهید تا متن فعالیت های بحرانی را به رنگی مانند قرمز نمایش دهد.

برای این کار روی Format| Format| Text Styles کلیک کنید تا کادر محاوره شکل زیر باز شود.

 

 

در کادر بازشوی Item to Change گزینه Critical Task را انتخاب کنید. قالب بندی مورد نظر خود را در  قسمتهای پایین کادر محاوره تعیین کرده، روی OK کلیک کنید. معمولا برای نمایش  فعالیتهای بحرانی از رنگ قرمز استفاده می کنند. بهتر است اندازه و نوع فونت را تغییر ندهید تا سادگی و یکنواختی ظاهر برنامه از بین نرود.

یک راه دیگر برای کنترل، اضافه کردن فیلد به جدول است. در قسمت های قبل با فیلدهای شناوری و تاریخ آشنا شدید. علاوه بر آن ها فیلدی به نام Critical نیز وجود دارد که فعالیت های بحرانی را با مقدار Yes و  سایرین را با No نشان می دهد.

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش شناوری در ام اس پی بود، لذت برده باشید.نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

حتما شما هم علاقه مندید مثله بقیه مهندسان صنایع از مقاله های جدید ما باخبر بشین، خب فقط کافیه ایمیلتونو داخل فرم زیر وارد کنید و دکمه ارسال رو بزنید. به همین راحتی :)

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *