فیلتر کردن پیشرفته در نرم افزار مدیریت پروژه MSP | (قسمت ۲۵)

فیلتر پیشرفته در نرم افزار msp

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی : فیلتر کردن اطلاعات با AutoFilter بسیار سریع و ساده است، ولی انعطاف پذیری کافی ندارد. اگر نیاز به فیلترهای پیشرفته دارید، باید از قابلیت اصلی فیلتر برنامه، که Filter  نامیده می شود، استفاده کنید. به طور پیش فرض تعدادی فیلتر پر کاربرد تعریف شده است و اگر مایل باشید می توانید به جز آن ها، فیلترهای دیگری نیز تعریف کنید. فیلترهای تعریف شده را می توان ذخیره کرد تا در موارد دیگر نیز به کار روند. برای دسترسی به فیلترها روی کادر بازشوی View| Data| Filter کلیک کنید.

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی

 

با این کار لیستی از فیلترهای از پیش تعریف شده و فیلترهایی که قبلا تعریف کرده اید باز خواهد شد. وقتی گزینه ای را انتخاب کنید، اطلاعات فیلتر خواهند شد. برای حذف فیلتر و نمایش کل اطلاعات، گزینه All Tasks یا All Resources را انتخاب کنید.

لیستی که گفته شد، فقط فیلترهای پرکاربرد را نشان می دهد و فیلترهای دیگری نیز در برنامه تعریف شده اند .برای دسترسی به کل فیلترها، لیست را باز کرده، روی گزینه Mote Filters کلیک کنید. با این کار کادر محاوره شکل زیر باز می شود.

 

 

در ادامه آموزش فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی در بالای صفحه گزینه هایی برای انتخاب لیست فیلترهای فعالیت ها یا منابع وجود دارد. اگر در نمایی مربوط به فعالیت ها قرار داشته باشید و کادر محاوره را باز کنید، به طور خودکار گزینه Task انتخاب خواهد شد.

در انتهای نام برخی فیلترها، سه نقطه وجود دارد. چنین فیلترهایی نیاز به مقدار ورودی دارند. زمانی که آن ها را اجرا کنید، ابتدا کادر محاوره کوچکی باز می شود و مقدار یا مقدارهای ورودی را از شما دریافت می کند. پس از آن اطلاعات با بر اساس پارامترهای ورودی فیلتر می شوند. به عنوان مثال فیلتر Date Rage دو تاریخ را از کاربر دریافت می کند و فعالیت هایی که در آن محدوده قرار دارند را نمایش می دهد.

برای ویرایش یک فیلتر، آن را در لیست انتخاب و بعد از آن روی Edit کلیک کنید. برای ساخت فیلتر جدید ،روی New کلیک کنید. اگر مایلید که فیلتر جدیدی مشابه یکی از فیلترهای موجود بسازید، فیلتر موجود را انتخاب کرده، روی Copy کلیک کنید تا فیلتر جدید مانند آن ساخته شود؛ بعد از آن فیلتر جدید را ویرایش کنید.

در هر سه حالت گفته شده، کادر محاوره شکل زیر باز خواهد شد.

 

 

نام فیلتر در Name مشخص می شود. اگر گزینه Show in menu را فعال کنید، فیلتر در لیست فیلترهای پرکاربرد نمایش داده خواهد شد.

اگر گزینه Show related summary rows را فعال کنید، خلاصه فعالیت های فعالیت هایی که نمایش داده شده اند نیز نمایش داده می شوند. تنظیم مناسب این گزینه اهمیت زیادی دارد و گزینه مناسب بستگی به شرایط و نیازهای شما دارد.

در این کادر محاوره لیستی از معیارهای فیلتر وجود دارد. می توانید یک یا چند معیار برای فیلتر مشخص کنید .در این حالت، معیارهای مختلف با عملگری که در ستون And/Or مشخص می شود با هم ترکیب می شوند. به عنوان مثال اگر می خواهید فیلتر آیتم هایی که مطابق تمام معیارها هستند را نمایش دهد، باید در تمام خط ها عملگر And را انتخاب کنید. اگر عملگر Or را انتخاب کنید، آیتم هایی که مطابق حداقل یکی از معیارهای مشخص شده باشند، نمایش داده می شوند. اگر مایل باشید می توانید از ترکیب این دو عملگر نیز استفاده کنید.

هر معیار، با سه عامل مشخص می شود. اولین عامل، فیلدی از آیتم است که قرار است سنجیده شود. این فیلد در Field Name وارد می شود. بعد از آن عملگر معیار است که در Test وارد می شود. در نهایت مقداری که بر اساس عملگر با مقدار فیلد سنجیده می شود، در Value(s) مشخص خواهد شد.

به عنوان مثال اگر قصد دارید فعالیت هایی که در حال انجام هستند، یعنی درصد پیشرفت آن ها بزرگتر از صفر و کوچکتر از ۱۰۰ است را نمایش دهید، باید از تنظیم هایی مشابه آنچه در شکل زیر نمایش داده شده است استفاده کنید.

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی

 

 

مطلب مرتبط برای شما :  تقویم ها در نرم افزار ام اس پی(msp) | (قسمت ۱۷)

 

می توانید برای مشخص کردن مقدار، از فیلدهای دیگر نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، فرض کنید فیلدی مانند Date1 تاریخ هایی را ذخیره کرده است و قصد داریم فعالیت هایی را نمایش دهیم که این مقدارشان بزرگ تر از تاریخ پایانشان باشد. در این صورت می توانید از فیلتری مانند فیلتر شکل زیر استفاده کنیم.

 

 

در ادامه آموزش فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی توجه کنید که شیوه نگارش فیلد در Field Name و Value(s) یکسان نیست. بهتر است برای مشخص کردن فیلد در Value(s) به جای تایپ کردن نامِنام آن، از کادر بازشویی که در همان سلول قرار دارد استفاده کنید تا مطمئن باشید که نگارش آن درست است.

اگر مایل باشید می توانید تعیین کنید که مقدار Value(s) از کاربر دریافت شود. در این حالت فیلتر مانند فیلترهایی که در انتهای نامشان سه نقطه دارند عمل می کند. البته سه نقطه گفته شده به طور خودکار قرار نمی گیرد و بهتر است خودتان آن را در انتهای نام قرار دهید تا قراردادهای غیر اجباری را رعایت کرده باشید.

برای مشخص کردن مقدارهایی که از کاربر دریافت می شوند، باید پیغامی که قرار است برای دریافت مقدار نمایش داده شود را داخل گیومه قرار داده، در انتهای آن علامت سوال قرار دهید. به عنوان مثال شکل زیر فیلتر Date Range را نشان می دهد.

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی

 

اگر مایل باشید فیلتری تعریف کنید که مقداری را از کاربر دریافت کند و فعالیت هایی که دارای آن مدت زمان باشند را نشان دهد، از فیلتری مانند آنچه در شکل زیر نمایش داده شده است استفاده کنید.

اگر بخواهید فیلتر گفته شده را توسعه دهید تا فعالیت هایی را انتخاب کند که دارای مدت زمانی در محدوده خاص باشند، از فیلتر شکل زیر استفاده کنید.

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی

 

فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی

 

اکنون اگر بخواهید فعالیت هایی را انتخاب کنید که در محدوده زمانی مشخص شده قرار داشته باشند و تکمیل نیز نشده باشند، از فیلتر شکل زیر استفاده کنید.

 

 

وقتی روی OK کلیک کنید، فیلتر ذخیره می شود. بعد از آن می توانید فیلتر را در لیست انتخاب و روی Apply کلیک کنید تا فیلتر اعمال شود. اگر فیلتر دارای مقدارهایی باشد که قرار است از کاربر دریافت شوند، کادر محاوره هایی برای این منظور باز خواهد شد. پس از اجرای فیلتری که در آخرین مثال گفته شد، دو کادر محاوره شکل زیر باز خواهند شد.

 

 

سری آموزش های نرم افزار ام اس پی

می خواهم تمام آموزش های ام اس پی را بخوانم

متمایز کردن به جای مخفی کردن

در ادامه آموزش فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی پیش فرض این است که وقتی فیلتری اجرا می شود، آیتم هایی که مطابق معیارهای فیلتر نیستند مخفی شوند .یک راه دیگر برای استفاده از فیلترها این است که به جای آیتم های مخالف، آیتم های موافق به شکل متمایزی نمایش داده شوند.

برای این کار گزینه More Filters را از کادر View| Data| Filter را انتخاب کنید تا لیست فیلترها نمایش داده شود. بعد از انتخاب فیلتر به جای کلیک کردن روی Apply، روی Highlight کلیک کنید.

حذف فیلتر

در قسمت های مختلف گزینه حذف فیلتر وجود دارد. ولی بهترین و سریع ترین راه، فشردن کلید میانبر F3 است.

وقتی این کلید را بفشارید، تمام فیلترها حذف می شوند.

همانطور که در ابتدای فصل نیز توضیح داده شد، وجود فیلتر گاهی مخاطب را سردرگم می کند. بهتر است خود را عادت دهید که وقتی برنامه جدیدی را باز می کنید (به خصوص اگر آن را از فرد دیگری دریافت کرده باشید) کلید F3 را بفشارید تا فیلترها حذف شوند.

اگر قصد دارید برنامه را برای کسی بفرستید و نیازی نیست که اطلاعات خاصی را فیلتر کنید، فیلترها را حذف کنید تا اگر فرد مقابل متوجهِ وجود آن ها نبود، سردرگم نشود.

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش فیلتر کردن پیشرفته در ام اس پی بود، لذت برده باشید. نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

 

 

 

1

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.