تعریف و تخصیص منابع و آموزش آن در نرم افزار ام اس پی(قسمت ۱۵ام)

تعریف و تخصیص منابع در نرم افزار ام اس پی

تخصیص منابع در ام اس پی : به قسمت ۱۵ام ایز سری آموزش های نرم افزار ام اس پی خوش آمدید. قبل از هر چیز به فهرست آموزش های این مطلب نگاهی بیندازید :

 1. مزایای استفاده از منابع
 2. معایب استفاده از منابع
 3. مفهوم منبع در ام اس پی
 4. اصول طراحی منبع در ام اس پی
 5. انواع منابع در ام اس پی
 6. شیوه های مصرف منابع مصرفی
 7. تعریف منابع
 8. تعیین مقدار دسترسی منابع کاری در msp
 9. تعیین مقدار دسترسی متغیر در ام اس پی
 10. تعیین مقدار دسترسی متغیر در ام اس پی

 

تخصیص منابع در ام اس پی

 

می توانید برنامه های زمان بندی را با منبع یا بدون منبع بسازید. پیاده سازی منابع در برنامه کار ساده ای نیست ،ولی اگر شرایط آن محیا باشد و به شکلی هدف مند انجام شود امکانات بسیار مفیدی در اختیارتان قرار می دهد.

متاسفانه اکثر برنامه هایی که منبع دارند منابع را کاملا صوری به کار گرفته اند و هدف مند نیستند؛ در نتیجه وجود منابع منجر به تولید محصولی مفید نمی شود و صرفا مشکلات کار را افزایش می دهد. همیشه در این انتخاب جدی و حساس باشید.

در این فصل مباحث اولیه مربوط به منابع را بررسی خواهیم کرد. بسیاری دیگر از این مباحث به خاطر وابستگی هایشان به موضوع های دیگر در طول فصل های بعد توزیع شده اند.

مزایای استفاده از منابع

در ادامه آموزش تخصیص منابع در ام اس پی وقتی به شیوه مناسبی از منابع استفاده کرده باشید می توانید محصول های زیر را به دست آورید:

 • برنامه ریزی پویای توالی های فعالیت ها: می توانید به جای تعریف روابط ترجیحی، منابع مناسبی به فعالیت های هم نوع اختصاص دهید و توالی فعالیت ها را با تسطیحِ آن منابع به وجود آورید. در این حالت، برنامه پویایی بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال می توانید کنترل کنید که اگر منبع خاصی را افزایش دهید، چه تاثیری در هزینه ها خواهد داشت یا چه مقدار زمان پروژه را کاهش می دهد.
 • پیش بینی منابع: در این روش، می توانید منابع مختلفی که در زمان  اجرای پروژه مورد نیاز است را به دست آورید. به عنوان مثال می توانید بدانید که در هر زمان نیاز به چه تعداد کارگر یا سایر نیروهای انسانی، قالب و سایر تجهیزات، بتن و سایر مصالح مصرفی، دارید.
 • برنامه ریزی منابع: در این روش می توانید با تحلیل سناریوهای مختلف، بهترین حالت منابع مورد نیاز را به دست آورید. به عنوان مثال، اگر قالب عنصر تعیین کننده پروژه باشد، می توانید شیوه های مختلف اجرا را کنترل کنید تا متوجه شوید که در کدامیک، مقدار قالب مورد نیاز حداقل می شود. این امکان زمانی که انتخاب های متعددی برای اجرا وجود دارد مفید است، زیرا می توان با کمک آن ها ترکیبِ اپتیمم منابع را یافت. البته متاسفانه Project نیز مانند سایر نرم افزارهای برنامه ریزی هیچ امکانی برای اپتیمم کردن ندارد و باید با آزمایش و خطا به نتیجه برسید.
 • کنترل پیشرفت مبتنی بر منابع: یک راه برای ثبت و کنترل پیشرفت پروژه، به کار بردن اطلاعات خام منابع است.
 • کنترل دقیق ترِ هزینه ها: اگر قصد دارید هزینه های پروژه را کنترل کنید، دقیق ترین حالت با کمک منابع خواهد بود.

 

سری آموزش های نرم افزار ام اس پی

می خواهم تمام آموزش های ام اس پی را بخوانم

 

معایب استفاده از منابع

در ادامه آموزش تخصیص منابع در ام اس پی  با وجود مزایایی که برای منابع گفته شد، باید در نظر داشته باشید که انجام این کار مشکلاتی نیز دارد. برخی از مشکلات از این قرارند:

 • نا امیدی! اگر شرایط فراهم نباشد و پیش بینی های لازم نشده باشد، هیچکدام از محصول های منابع محقق نخواهند شد. اگر شما یا دیگران امید به آن محصول ها بسته باشید، دچار مشکل خواهید شد.
 • سنگین شدن برنامه: اگر با برنامه ای چند ده هزار آیتمی سر و کار داشته باشید، وجود منابع آن را بسیار سنگین می کند و در نتیجه روند کار با برنامه طولانی و خسته کننده خواهد شد.
 • افزایش پیچیدگی: وقتی منابع را تعریف کنید، تنظیم های بیشتری موثر می شوند و اگر تنظیم ها را به دقت تنظیم نکنید و در کار با برنامه احتیاط نکنید، با رفتارهای غیر منتظره ای روبرو خواهید شد.
 • طولانی شدن روند برنامه ریزی: برای تعیین منابع نیاز به نوعی برآورد اولیه است. استخراج این اطلاعات زمان برنامه ریزی را افزایش می دهد.

مفهوم منبع در ام اس پی

“منبع” از اصطلاحات مهم مدیریت پروژه است. به انواع مصالح، تجهیزات و نیروهای انسانی منبع گفته می شود.

در یک برنامه ریزی دقیق، باید منابع مورد نیاز برای فعالیت های مختلف تعریف شود.

به عنوان مثال، برای فعالیت اجرای فونداسیون (اگر آن را به اجزای ریزتری خرد نکرده باشیم)، نیاز به مقدارهایی از شماره میلگردهای مختلف، حجم خاصی بتن، مقداری قالب مناسب، تعدادی آرماتوربند، تعدادی قالب بند، تعدادی نیروی بتن ریزی، تعدادی کارگر ساده، درصدی نیروهای فنی (مانند تکنسین و مهندس اجرایی) و مانند آن است. ممکن است لازم باشد که تمام منابع، یا تنها برخی از منابع که مهمتر و تاثیرگذار هستند را در برنامه وارد کنید. به عنوان مثال ممکن است در شرایط خاص فقط حجم بتن و آرماتور را در برنامه وارد کنید، با این فرض که سایر منابع به اندازه کافی در دسترس هستند یا مدیریت دسترسی آن ها ساده است.

بعد از تکمیل برنامه ریزی، می توانید مقدار مورد نیاز هرکدام از منابع را در تاریخ های مختلف به دست آورید.

آنچه گفته شد، یعنی به دست آوردن منابع مورد نیاز بر اساس برنامه زمان بندی، علاوه بر این که جنبه اطلاع رسانی دارد و می تواند برای برنامه ریزی تدارکات و نیروی انسانی به کار رود، می تواند مبنای اصلاح برنامه نیز باشد. به عنوان مثال ممکن است برنامه ریزی اولیه طوری باشد که در دوره خاصی نیاز به قالب های زیادی داشته باشید، در حالی که بعد از آن تا پایان پروژه حجم قالب مورد نیاز بسیار کم باشد. در چنین حالتی، ممکن است بتوانید با به تاخیر انداختن برخی از فعالیت هایی که به قالب نیاز دارند، نیاز به قالب را کاهش دهید، در حالی که زمان کلی پروژه تفاوت چندانی نکند. به این کار تسطیح منابع گفته می شود و در همین فصل با آن آشنا خواهید شد.

 

 

اصول طراحی منبع در ام اس پی

در ادامه آموزش تخصیص منابع در ام اس پی تعداد منابع لازم برای هر فعالیت بسیار زیاد است. به عنوان مثال، فعالیت آرماتوربندی، نیاز به چند نوع آرماتور دارد که باید برای هرکدام منبع جداگانه ای تعریف شود، سیم آرماتوربندی، انبر آرماتوربندی، دست کش آرماتوربندی، کفش ایمنی، کلاه ایمنی ،احتمالا نور مصنوعی برای کار در شب، کارگر ساده، تعدادی کارگر ماهر ،درصدی استادکار آرماتوربندی، درصدی تکنسین، درصدی مهندس اجرایی، درصدی پشتیبانی نیروهای فنی کارگاه، و در نهایت درصدی از سرپرست کارگاه و مدیر پروژه دارد!

قطعا اگر یک فعالیت آرماتوربندی را در ذهن تصور کنید می توانید منابع دیگری به جز آن هایی که گفته شد بیابید و به لیست بالا اضافه کنید. آنچه مسلم است، نمی توان “تمام” منابع فعالیت را تعریف کرد. نیازی هم به این کار نیست. مثلا این که چه تعداد کفش ایمنی یا دستکش کار لازم است را می توان به واحدهای کاری دیگری محول کرد و از برنامه زمان بندی و مدیریت سطح بالای پروژه خارج کرد.

باید مطابق معمول هدف ها را در نظر داشت. تعریف کدام منبع لازم است؟ ترجیحا فقط همان منبع را تعریف کنید.

توجه داشته باشید که اگر فعالیت ها بیشتر از یک منبع نداشته باشند، کنترلشان بسیار ساده تر خواهد بود.

انواع منابع در ام اس پی

در ادامه آموزش تخصیص منابع در ام اس پی  معمولا از اصطلاح “منبع” برای اشاره به مصالح، تجهیزات و نیروهای انسانی استفاده می شود. در عین حال ،بسیاری اوقات منظور از منبع، نیروی انسانی است. از نسخه ۲۱۱۷ پراجکت نوع جدیدی از منبع، یعنی منبع هزینه نیز به مجموعه اضافه شده است.

منابع Project به سه گروه کلی تقسیم می شود:

 • منابع کاری: نیروهای انسانی و تجهیزات در این گروه قرار می گیرند. معمولا میزان مصرف این منابع در واحدهای زمانی محدود است. به عنوان مثال، ممکن است در یک پروژه حداکثر ۵ مهندس اجرایی وجود داشته باشد؛ در نتیجه برنامه باید طوری باشد که در هیچ روزی به بیش از ۵ مهندس اجرایی نیاز نداشته باشیم. همین مسئله در مورد ماشین آلات و تجهیزات نیز برقرار است.
 • منابع مصرفی: مصالح در این دسته قرار می گیرند. برای کنترل این منابع، معمولا به میزان تجمعی آن و سرعت افزایش نیاز دقت می شود.
 • منابع هزینه: برای هر منبعی می توان هزینه تعریف کرد، ولی منبع هزینه ابزار خاصی برای تعریف هزینه های مستقل از منبع است. این کار قبلا فقط با فیلد Fixed Cost قابل انجام بود که انعطاف پذیری کافی نداشت. با این حال منابع هزینه نیز در محاسبات تحلیل ارزش کسب شده لحاظ نمی شوند و به همین خاطر کاربرد چندانی ندارند.

هر کدام از سه نوع منبع گفته شده، دو حالت معمولی و بودجه ای دارند. در این فصل فقط انواع معمولی منابع تعریف می شوند.

شیوه های مصرف منابع مصرفی

در ادامه آموزش تخصیص منابع در ام اس پی  منابع مصرفی میزان مصالح مورد نیاز برای یک فعالیت را مشخص می کنند. برای مشخص کردن مقدار دو راه وجود دارد:

 • مقدار ثابت، مستقل از زمان اجرا: در این حالت، میزان منبع مصرفی مورد نظر از ابتدا مشخص می شود و مستقل از تغییرات مدت زمانِ فعالیت، ثابت باقی می ماند. به عنوان مثال، مقدار بتنی که برای یک سقف لازم است، مقدر مشخصی است که ربطی به مدت اجرا ندارد.
 • مقدار متناسب با زمان: مقدار مصرف برخی از منابع بستگی به مدت زمان فعالیت دارد و با کم و زیاد شدن آن تغییر می کند. به عنوان مثال فعالیت نصب تیرهای یک اسکلت نیاز به تاورکرین یا چرثقیلی دارد که تیرها را در هوا نگه دارد و جوشکاران نصب اولیه را انجام دهند. اگر به هر دلیلی مدت زمانِ این کار افزایش یابد، مدت زمانِ نیاز به تاورکرین یا جرثقیل نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

 

 

قسمت ۱۶ آموزش ام اس پی : تخصیص منابع در نرم افزار ام اس پی

 

آموزش تعریف منابع در نرم افزار msp

تخصیص منایع در msp : اگر در زمان تخصیصِ منابع به فعالیت ها از منبعی اسم ببرید که قبلا تعریف نشده است، به طور خودکار و با تنظیم های پیش فرض تعریف خواهد شد. با این حال بهتر است که پیش از تخصیص منابع را تعریف و تنظیم کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. در آینده خواهید دید که اگر برخی مشخصات منابع را بعد از تخصیص تغییر دهید، ممکن است برنامه ریزی تغییراتی کند که انتظار ندارید.

برای کنترل لیست منابع، به نمای Resource Sheet بروید. برای این کار می توانید روی فلش پایین آیکن تعیین نمای سمت چپ زبانه Resource ریبون کلیک کنید و از منویی که باز می شود Resource Sheet را انتخاب کنید. راه دیگر این است که روی نوار سمت چپ پنجره نرم افزار که نام نما را نشان می دهد کلیک راست کنید و نما را از منویی که به این ترتیب باز می شود انتخاب کنید. شکل زیر نما را نشان می دهد.

 

آموزش تعریف منابع در نرم افزار msp

 

این نما تمام منابع برنامه را نشان می دهد. می توانید تمام منابعِ برنامه را در همین صفحه تعریف و تنظیم کنید.

برای ساخت منبع جدید روی فیلد Resource Name اولین ردیف خالی کلیک کنید و نام منبع را وارد کنید.

همیشه از نام هایی استفاده کنید که خوانا باشند و در آینده باعث سردرگمی نشوند؛ به این مسئله نیز توجه داشته باشید که احتمالا کسان دیگری به جز شما نیز با برنامه سر و کار خواهند داشت و در نتیجه عناوین باید برای آن ها نیز خوانا باشد. می توانید از عبارت های فارسی نیز استفاده کنید.

بعد از ساخت منبع باید تنظیم های آن را وارد کنید. اولین تنظیم نوع منبع است که در فیلد Type مشخص می شود. کنار فیلد فلش کوچکی وجود دارد که وقتی روی آن کلیک کنید منویی باز می شود و سه نوع منبع را در اختیارتان قرار می دهد تا یکی از آن ها را انتخاب کنید.

 

 

تنظیم های مربوط به تقویم و هزینه در قسمت های بعدی سری آموزش های ام اس پی توضیح داده می شوند. در این قسمت فقط تنظیم مقدار دسترسی توضیح داده می شود که برای منابع کاری کاربرد دارد.

تعیین مقدار دسترسی منابع کاری در msp

اگر منبعی که تعریف کرده اید منبعی کاری )نوع work( باشد، باید مقدار دسترسی آن را هم تعیین کنید. این مقدار در فیلد Max Units تعیین می شود )ممکن است تمام ناِمِ فیلد در عنوان دیده نشود(. مقدار پیش فرض ۱۰۰٪ است. ۱۰۰٪ به معنی یک نیروی تمام وقت، دو نیروی نیمه وقت (هرکدام ۵۰٪) یا حتی چهار نیرویی است که هرکدام یک چهارم روز در اختیار پروژه هستند. اگر به عنوان مثال قصد دارید منبعی برای گروه آرماتوربندها بسازید و در این گروه ۲۰ نیروی تمام وقت وجود دارد، باید مقدار ۲۰۰۰٪ را وارد کنید.

اگر استفاده از درصد برایتان جالب نیست، می توانید برنامه را تنظیم کنید تا به جای آن از اعداد صحیح استفاده کند. برای این منظور به File| Options| Schedule بروید.

 

تعیین مقدار دسترسی منابع کاری در msp

 

در قسمت Show assignment units as a یکی از دو گزینه Percentage (درصد) یا Decimal (عدد صحیح) را انتخاب کنید. اگر عدد صحیح را انتخاب کنید ۲۰ نیروی تمام وقت به جای ۲۰۰۰٪ با ۲۰ مشخص خواهد شد.

وقتی شیوه نمایش را تغییر دهید هیچکدام از مقدارهایی که قبلا وارد شده اند دچار مشکل نخواهند شد و همگی با شیوه نمایش جدید دیده خواهند شد.

وقتی مقدار منبع لازم بیشتر از مقدار تعریف شده باشد، مابه التفاوت آن ها اصطلاحا اضافه تخصیص نامیده می شود. در حالت پیش فرض وجود اضافه تخصیص نتیجه خاصی ندارد، ولی نشان دهنده مشکلی در برنامه ریزی پروژه است. معمولا اضافه تخصیص ها را با تسطیح منابع برطرف می کنند.

فیلد Max Units در ردیفِ منابعی که کاری نباشند غیر فعال خواهد بود.

تعیین مقدار دسترسی متغیر در ام اس پی

در ادامه آموزش تخصیص منایع در msp فرض کنید می دانیم که پروژه در ۶ ماه ابتدای کار فقط دو تاور کرین خواهد داشت، ولی بعد از آن دو تاور کرین دیگر که در پروژه ای در حال اتمام مشغول به کار هستند آزاد شده، به پروژه منتقل می شوند. در این صورت باید مقدار دسترسی منبع تاور کرین را متغیر تعریف کنیم، طوری که در ۶ ماه ابتدای پروژه ۲۰۰٪ و بعد از آن ۴۰۰٪ باشد.

برای مشخص کردن حداکثر دسترسی های متغیر، روی منبع مورد نظر دابل کلیک کنید تا کادر محاوره شکل زیر باز شود.

 

تعیین مقدار دسترسی متغیر در ام اس پی

 

در قسمت Resource Availability جدولی برای مشخص کردن مقدار دسترسی وجود دارد. به طور پیش فرض یک ردیف در این جدول قرار دارد، که حداکثر دسترسی منبع را در تمام زمان ها مشخص می کند و مقدارش برابر با مقداری است که در فیلد Max Units دیده می شود. اگر مایل باشید می توانید ردیف های دیگری وارد کنید و دسترسی های بازه های زمانی مختلفی را مشخص کنید. به شکل زیر توجه کنید.

 

 

NA مخفف Not Available است. منظور از NA در این قسمت، نامحدود بودن بازه است. اگر به جدول دقت کنید متوجه می شوید که پیش از دهم فوریه ۲۰۱۰ مقدار دسترسی ۱۰۰٪ است. از آن زمان تا ۲۲ آوریل ۲۰۱۱ مقدار دسترسی ۵۰۰٪ و بعد از آن ۲۰۰٪ تعیین شده است.

وقتی مقدارهای متغیر را وارد کنید، مقدار دسترسی بازه ای که تاریخ جاری در آن قرار داشته باشد در Max Units نمایش داده خواهد شد.

در ادامه خواهید دید که بهترین راه برای درک وضعیت تخصیص منابع، مراجعه به نمای Resource Graph است. این نما مقدار دسترسی و مقدارهای تخصیص را به صورت تصویری در تاریخ های مختلف نمایش می دهد.

شکل زیر نمودار منبعی را نشان می دهد که مقدار دسترسی آن با تنظیم های شکل قبل به صورت متغیر تعریف شده بود. مقدار دسترسی با خط مشکی توپر نمایش داده می شود.

 

تعیین مقدار دسترسی متغیر در نرم افزار ام اس پی

 

اگر تعجب کرده باشید که چرا مرحله افزایش و کاهش با این که هرکدام در یک مرحله بودند در شکل با دو مرحله نمایش داده شده اند، به این خاطر است که مقیاس کنونی نمودار ماه است و هرکدام از مراحل در میانه یکی از ماه ها بوده اند. اگر تغییر در ابتدا یا انتهای یکی از ماه ها بود، در شکل نیز با یک مرحله نمایش داده می شد.

شکل زیر نمودار قبل را بعد از اضافه کردن تعدادی تخصیص نمایش می دهد.

 

 

میزان نیاز تخصیص ها در هر دوره با میله ای نمایش داده شده است. جایی که میله از خط دسترسی رد شده است به معنی وجود اضافه تخصیص است.

اختصاص منابع به فعالیت ها در نرم افزار msp

در ادامه آموزش تخصیص منایع در msp پس از تعریف منابع می توانید آن ها را به فعالیت ها اختصاص دهید. هر منبع را می توان به تعداد بیشماری فعالیت اختصاص داد.

برای تخصیص منبع راه های مختلفی وجود دارد. یک راه استفاده از فیلد Resource Name است که به طور پیش فرض در نمای گانت دیده می شود. وقتی سلول را انتخاب کنید، فلش کوچکی سمت راست آن نمایش داده می شود. می توانید روی فلش کلیک کنید تا لیست منابعِ موجود نمایش داده شود.

 

اختصاص منابع به فعالیت ها در نرم افزار msp

 

در کادر کنار هرکدام از منابع که قصد دارید تخصیص داده شوند علامت تایید بزنید. بعد از این کار نام منابع در سلول نمایش داده می شود.

 

اختصاص منابع به فعالیت ها در msp

 

در ادامه آموزش تخصیص منایع در msp اگر دوباره روی فلش کنار سلول کلیک کنید، باز هم لیست منابع باز می شود و این بار منابعی که تخصیص داده شده اند با علامت های تایید متمایز می شوند. اگر علامت های تایید را بردارید، تخصیص پاک می شود.

می توانید به جای انتخاب منبع در لیست، نام آن را به طور دستی نیز تایپ کنید. اگر قبلا منبعی با آن نام تعریف نشده باشد، با تنظیم های پیش فرض ساخته خواهد شد. در این حالت باید به Resource Sheet مراجعه کرده، تنظیم های منبع را وارد کنید.

توجه داشته باشید که اگر قصد دارید بیش از یک منبع را به فعالیتی اختصاص دهید و این کار را در یک مرحله انجام ندهید، با مشکلاتی مواجه خواهید شد. برای این کار باید به تنظیم های نوع فعالیت مسلط باشید؛ این مهارت در قسمت های بعدی توضیح داده خواهد شد.

یک راه دیگر برای تخصیص منابع، این است که روی Resource| Assignments| Assign Resources کلیک کنید تا کادر محاوره شکل زیر باز شود. میانبر Alt+F10 نیز این کار محاوره را باز می کند.

 

اختصاص منابع به فعالیت ها در ام اس پی

 

این کادر به طور پیش فرض تمام منابع را نشان می دهد، هرچند که می توان محتوای آن را فیلتر نیز کرد. نکته مهم این است که در زمان باز بودن این کادر محاوره می توانید فعالیت های مختلف را در جدول گانت انتخاب کنید و در این صورت کادر محاوره تخصیص نیز اطلاعات همان فعالیت را نشان می دهد. در نتیجه نیازی نیست که در زمان تخصیص منابع دایما این کادر محاوره را باز کنید و ببندید.

برای تخصیص منبع با کمک کادر محاوره تخصیص، فعالیت را در نمای گانت و منبع را در کادر محاوره تخصیص منبع انتخاب و بعد از آن روی دکمه Assign کلیک کنید. با این کار تخصیص انجام می شود. فیلد Units کادر محاوره میزان تخصیص را نشان می دهد.

اگر مایل باشید می توانید میزان تخصیص را تغییر دهید. برای این کار مقدار مورد نظر خود را در فیلد Units کادر محاوره تخصیص وارد کنید. اگر قبلا منبعی را تخصیص نداده باشید و یکباره مقدار تخصیص را در فیلد Units کادر محاوره وارد کنید نیز مشکلی به وجود نخواهد آمد و تخصیص شکل خواهد گرفت.

وقتی مقدار تخصیص واحد نباشد، مقدارش داخل آکولادی در فیلد Resource Names نوشته می شود. می توانید تخصیص هایی با مقدارهای غیر واحد را به همین ترتیب داخل فیلد تایپ کنید.

 

 

اگر فعالیت و منبعی را انتخاب کنید که قبلا به هم تخصیص داده شده باشند، دکمه Remove و Replace کادر محاوره تخصیص فعال می شوند. اگر روی Remove کلیک کنید تخصیص پاک می شود (فعالیت و منبع پاک نمی شوند). اگر روی Replace کلیک کنید می توانید منبع دیگری را جانشین منبع قبلی کنید. این ابزار به این خاطر وجود دارد که وقتی منبعی را پاک کنید و منبع دیگری را اضافه کنید، بسته به تنظیم های فعالیت، اتفاق های مختلفی می افتد که ممکن است برای مفهوم جانشین کردن مناسب نباشند.

می توانید علاوه بر فعالیت ها، به خلاصه فعالیت ها نیز منبع اختصاص دهید. با این حال معمولا پیشنهاد می شود از این کار خودداری کنید، زیرا کنترل برنامه را بسیار مشکل می کند.

 

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش تخصیص منابع در ام اس پی بود، لذت برده باشید.نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

حتما شما هم علاقه مندید مثله بقیه مهندسان صنایع از مقاله های جدید ما باخبر بشین، خب فقط کافیه ایمیلتونو داخل فرم زیر وارد کنید و دکمه ارسال رو بزنید. به همین راحتی :)

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.