آموزش تصویری کشیدن جدول در اکسل

کشیدن جدول در اکسل یکی از نیازهای ضروری است که برای ترسیم نمودار حتما باید با مراحل کشیدن جدول اکسل آشنا باشید. در این راهنما به آموزش ساخت جدول در اکسل و همچنین مسیر رسم جدول آماده اکسل می پردازیم. ساخت جدول در اکسل بسیار ساده است اما حتما باید دقت داشته باشید که مراحل ترسیم جداول را به درستی طی کنیم و همچنین در رسم سطرهای جدوال اکسل و ستون ها دقت داشته باشید. در گام بعدی پس از تکمیل اطلاعات جدول با داده های خود می توانید نمودار رسم نمایید که در آموزش بعدی به چگونگی کشیدن چارت اکسل نیز خواهیم پرداخت.

 

رسم جدول در اکسل

 

کشیدن جدول در اکسل

برای کشیدن جدول در اکسل می بایست به زبانه INSERT مراجعه کنید. این زبانه عموما برای افزودن شکل، تصویر و نمودار کاربرد دارد. این زبانه داری ۱۱ بخش است که به توضیح برخی ابزارها و بخش های آن میپردازیم. در تصویر زیر زبانه INSERT و ابزارهای دورن آن را مشاهده میکنید.

آموزش ساخت جدول پیشرفته در اکسل

آموزش کشیدن جدول اکسل

این بخش شامل چند ابزار در مورد رسم جدول اکسل و گزارش گیری از داده ها است. در تصویر زیر این بخش را مشاهده میکنید.

آموزش کشیدن جدول در اکسل

برای کشیدن جدول در اکسل روی ابزار TABLE کلیک کنید. سپس تعداد سطر و ستون های خود را در نظر گرفته و در نهایت با درگ و مشخص نمودن تعداد، روی آن ها کلیک نمایید. بدین ترتب جدول شما رسم خواهد شد. پس از ان می توانید داده های خود را در خانه های جدول که اصطلاحا سلول نامیده می شود درج کنید.

گزارش گیری از جدول اکسل

در این قسمت بعد از کشیدن جدول در اکسل به معرفی ابزار PIVOTTABLE میپردازیم. این ابزار عموما برای گزارش گیری از یک سری داده ها بکار میرود. برای توضیح بیشتر این ابزار به طرح مثالی میپردازیم. مثال در جدول زیر لیستی از تمامی سهام هایی که یک شرکت در اختیار دارد را مشاهده میکنید.

نمونه جدول اکسل

میخواهیم جمع تعداد سهام در اختیار این شرکت در بازار بورس را مشخص کنیم. برای این کار ابتدا کل جدول را با ماوس انتخاب میکنیم. سپس با کلیک بر گزینه PIVOTTABLE  درج جدول در اکسل  کادر این ابزار نمایان میشود.

جدول اکسل

اگر بخواهیم جدول گزارش در یک کاربرگ جدید ایجاد شود گزینه NEW WORKSHEET و اگر بخواهیم جدول در همین کاربرگ تشکیل شود گزینه EXISTING WORKSHEET را انتخاب و روی گزینه OK کلیک میکنیم. پس از انتخاب گزینه اول و کلیک بر گزینه OK در کاربرگی جدید تصویر زیر نمایان میشود

نمونه جدول آماده اکسل

حالا در سمت راست تصویر نام ستون ها و ۴ کادر با نام های زیر را مشاهده می کنید.

 • VALUES
 • FILTERS
 • COLUMNS
 • ROWS

برای تشکیل جدول میخواهیم نام سهام به صورت ستونی نمایش داده شوند. برای این کار روی نام سهام کلیک کرده و آن را به کادر ROWS میکشیم.

ویرایش جدول اکسل

برای تعیین نوع سهام، روی گزینه “نوع بازار بورس” همانند تصویر زیر کلیک کرده و در لیست باز شده گزینه “بورس” را تیکدار میکنیم.

درج عکس در اکسل

و در پایان روی گزینه OK کلیک میکنیم. حالا نام روی “نوع بازار بورس” کلیک کرده و آن را به کادر FILTER میکشیم.

کشیدن جدول در اکسل

حالا مورد مورد محاسبه “تعداد سهام” را با ماوس به کادر VALUES میکشیم.

رسم جدول در اکسل

خب جدول ما آماده شده است. در تصویر زیر جمع تعداد سهام در بورس را مشاهده میکنید.

کشیدن جدول در اکسل

افزودن تصویر در اکسل

این بخش برای وارد کردن تصویر و شکل به اکسل کاربرد دارد. در تصویر زیر این ابزار و گزینه های دورن آن را مشاهده میکنید.

جدول آماده اکسل

بدلیل سادگی این بخش فقط وارد کردن یک تصویر به اکسل را آموزش میدهیم. با کلیک بر گزینه PICTURES درج عکس در اکسل کادری باز میشود که در آن تصویر مدنظر را انتخاب کرده و سپس روی گزینه INSERT کلیک کنید.

 

ساخت جدول در اکسل

 

بدین ترتیب به سادگی بعد از کشدن جدول در اکسل می توانید تصاویر مورد نظرتان را نیز به اکسل اضافه کنید. اصولا رسم جدول در اکسل و ترسیم چارت اکسل به یکدیگر مرتبط هستند در آموزش های بعدی نحوه چگونگی کشیدن نمودار در اکسل یا همان چارت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کشیدن جدول در اکسل یکی از پیش نیازهای ترسیم نمودار است. رسم جدول بسیار ساده است تنها کافیست که تعداد سطر و ستون های مورد نیاز را در نظر گرفته و روی آیکن جدول کلیک کنید. پس کشیدن جدول در اکسل می توانید داده های خود را در جدول درج نموده و برای تحلیل داده های جدول اکسل آنها را به نمودار تبدیل نمایید. در نظر داشته باشید در اموزش های بعدی به چگونگی رسم نمودار نیز خواهیم پرداخت.

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش کشیدن جدول در اکسل بود، لذت برده باشید. نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

 

 

 

1

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

2 پاسخ
  • محدثه
   محدثه گفته:

   سلام وقت بخیر؛
   ممنون جناب محمد حسین که ما رو در ادامه مسیر یاری میدین این سری مقالات آموزشی اکسل دنباله دار هستن و تصمیم داریم سایر بخش های مهم اکسل رو هم آموزش بدیم.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.