آموزش تابع Date, Now و Time در اکسل

توابع تاریخ(Date) و زمان(Time) در اکسل

 

 

تابع تاریخ و زمان در اکسل

 

این تابع برای درج تاریخ در سلولها و سایر توابع کاربرد دارد .تابع DATE در بخش توابع DATE & TIME قرار دارد. برای درج یک تاریخ میلادی در یک سلول ابتدا آن سلول را فعال کرده و سپس همانند تصویر زیر تابع DATE را فرامیخوانیم.

 

 

پنجره این تابع دارای سه کادر برای وارد کردن سال، ماه و روز است. در تصویر زیر میخواهیم تاریخ ۲۰۱۴/۳/۲۵ را در سلول A1 درج کنیم.

 

وارد کردن سال ماه و روز در اکسل

 

قبل از کلیک بر گزینه OK مشاهده میکنید در قسمت نتیجه فرمول در کادر فوق، عدد ۴۱۷۲۳ برای این تاریخ درج شده است. این عدد همان سریال این تاریخ است. این عدد به این معنا است که تاریخ ۲۰۱۴/۰۳/۲۵، ۴۱۷۲۳ اُُمین روز بعد از تاریخ ۱۹۰۰/۱/۱ میلادی است. پس از کلیک بر گزینه OK در سلول A1 تاریخ را مشاهده میکنید.

همانطور که در تصویر فوق پیداست نوع تاریخ به این سال/روز/ماه است. برای تغییر این فرمت تاریخ همانند تصویر زیر از زبانه HOME، از بخش CELLS و از گزینه FORMAT، گزینه FORMAT CELLS را انتخاب میکنیم تا تنظیمات مربوطه باز شود.

 

در کادر باز شده جدید، در قسمت DATE انواع فرمت تاریخ نمایش داده شده است. پس از انتخاب فرمت دلخواه روی گزینه OK کلیک کنید.

 

انواع فرمت تاریخ اکسل

 

 

آموزش مرتبط : آموزش ابزار SUM ,Fill و Clear در نرم افزار اکسل

تابع TIME در اکسل

این تابع برای درج زمان در یک سلول و یا تابع دیگر کاربرد دارد .اگر بخواهیم در سلول A1 ساعت ۱۲:۲۳:۱۴ را درج کنیم، کافیست همانند تصویر زیر تابع TIME را فراخوانی کنیم.

تابع TIME در اکسل

 

در کادر باز شده این تابع ساعت مدنظر را وارد کرده و روی گزینه OK کلیک میکنیم.

 

 

همانطور که در قسمت نتیجه تابع در تصویر فوق مشاهده میکنید ،مقدار ساعت ۰٫۵۱۶۱۳۴۲۵۹ نمایش داده شده است. اکسل طول هر روز را ۱ فرض میکند، اولین ثانیه آغاز روز دارای مقدار صفر و آخرین ثانیه روز دارای مقدار ۱ است. بنابراین ساعت ۱۲:۲۳:۱۴ تقریبا میانه روز است و در نتیجه عددی بین ۰ و ۱ است که مقدار دقیق آن در بالا ذکر شده است.

 

تابع NOW در Excel

این تابع برای درج تاریخ و زمان لحظهای کاربرد دارد. با فراخوانی این فرمول، کادر آن بصورت زیر باز میشود که هیچ ورودی ندارد و فقط باید گزینه OK را انتخاب کرد.

 

تابع NOW در Excel

 

پس از کلیک روی گزینه OK در سلول مورد نظر تاریخ و ثاعت همان لحظه ثبت میشود. این تابع از تاریخ و ساعت کامپیوتر شما استفاده میکند.

 

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش تابع تاریخ و زمان در اکسل بود، لذت برده باشید. نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

 

 

 

1

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.