آموزش تصویری ام اس پروجکت (قسمت ۱۱)

به قسمت ۱۱ از سری آموزش های نرم ازار msp رسیدیم. در این قسمت به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 1. کنترل روابط
 2. پاک کردن روابط
 3. روابط پی در پی
 4. عملکرد قیدها
 5. انواع قیدها

ms-project-tutorial-part-12

 

 

آموزش قبلی : آموزش نرم افزار msp (قسمت ۱۰)

کنترل روابط در نرم افزار ام اس پی

تمام روش هایی که در قسمت قبل برای ایجاد روابط توضیح داده شد، برای کنترل آن ها نیز قابل استفاده است.

اگر تعداد آیتم ها و رابطه های برنامه چندان زیاد نباشد، یک راه برای کنترل روابط، نمودار گانت خواهد بود. با این حال، چنین کاری در اکثر برنامه ها ممکن نیست. شکل زیر برنامه ای را نشان می دهد که تعداد آیتم آن زیاد است.

 

 

در ادامه آموزش تصویری ام اس پروجکت همانطور که دیده می شود، تعداد رابطه ها آنقدر زیاد است که عملا فلش های روابط خوانایی خود را از دست داده اند. از آن گذشته، زیاد بودن تعداد این خط ها، حتی خوانایی کل نمودار را هم دچار مشکل کرده است. برای رفع این مشکل، روی قسمتی خالی از نمودار کلیک راست کرده، از منویی که باز می شود Layout را انتخاب کنید تا کادر محاوره شکل زیر باز شود.

 

 

در قسمت بالای کادر، گزینه سمت چپ را انتخاب کنید. با این کار نمودار مثال قبل به صورت شکل زیر دیده خواهد شد.

 

 

بهترین راه برای مرور روابط، استفاده از فرم هاست، زیرا بر خلاف فیلدهای Predecessors و Successors جدول ،علاوه بر شماره فعالیتها، نام آن ها را هم نشان می دهد.

همین مسئله نکته ای در بحث شیوه نام گذاری آیتم ها به وجود می آورد. به لیست زیر توجه کنید:

 1.  ساختمان
 2.  اسکلت
 3.  طبقه ۱
 4.  ستون
 5.  سقف
 6.  طبقه ۲
 7.  ستون
 8.  سقف

در این حالت تمام آیتم ها کاملا خلاصه نام گذاری شده اند و این مسئله لیستی کاملا کوتاه و خوانا به وجود آورده است. ولی در این حالت نام های تکراریِ فراوانی در لیست وجود خواهد داشت و به عنوان مثال اگر سقف طبقه اول پیش نیاز یک فعالیت و سقف طبقه دوم پیش نیاز فعالیت دیگری باشد، هردو در فرم مشخصات با عنوان “سقف” مشخص می شوند و خوانایی فرم کاهش خواهد یافت.

برای رفع این مشکل می توان لیست را به صورت زیر بازنویسی کرد:

 1.  ساختمان
 2.  اسکلت ساختمان
 3. اسکلت طبقه ۱ ساختمان
 4. ستون طبقه ۱ ساختمان
 5. سقف طبقه ۱ ساختمان
 6. اسکلت طبقه ۲ ساختمان
 7. ستون طبقه ۲ ساختمان
 8. سقف طبقه ۲ ساختمان

در این حالت خوانایی فرم ها افزایش می یابد.

 

سری آموزش های نرم افزار ام اس پی

می خواهم تمام آموزش های ام اس پی را بخوانم

پاک کردن روابط

برای حذف روابط هر فعالیت، آن را انتخاب کرده، روی آیکون  که در Task| Schedule قرار دارد کلیک کنید.

با این کار کل روابط آن(هم پیش نیازی ها و هم پس نیازی ها)حذف می شوند.

اگر مجموعه ای از فعالیت ها را انتخاب کنید و بعد از آن روی  کلیک کنید، فقط روابطی که بین همان  فعالیتها وجود دارد پاک خواهد شد.

اگر می خواهید فقط پیش نیازی ها یا فقط پس نیازی های یک فعالیت را حذف کنید، سلول مربوطه را در ستون Predecessors یا Successors انتخاب کنید و کلید Delete را بفشارید.

برای پاک کردن رابطه ای خاص، به فرم مشخصات فعالیت )پایین نمای گانت( مراجعه کنید، رابطه را در لیست روابط بیابید، انتخاب کنید و کلید Delete صفحه کلید را بفشارید.

راه دیگر این است که روی خط رابطه در نمودار گانت دابل کلیک کنید و در کادر محاوره ای که باز می شود Delete را بفشارید.

آخرین راه این است که عبارت موجود در فیلدهای Predecessors و Successors را ویرایش کنید و یک یا چند رابطه را از داخل آن حذف کنید.

اصلاح خودکار روابط

اگر آیتم هایی را جابجا کنید، برخی از آن ها را پاک کنید یا آیتم جدیدی بسازید، شماره آیتم های دیگر تغییر می کند. در این حالت تمام روابط و ماهیت هایی که به شماره ها ارجاع می دادند به طور خودکار اصلاح می شوند و شماره های جدید جانشین شماره های قدیمی می شود.

روابط پی در پی در ام اس پی

حالت خاصی از ایجاد رابطه وجود دارد که در زمان تغییرات به شیوه خاصی اصلاح می شود. این قابلیت در نسخه های قدیمی پراجکت به طور پیش فرض فعال بود، ولی خوشبختانه در نسخه ۲۰۱۰ غیر فعال است .

در حالت کلی اگر  مجموعهای از فعالیت ها را انتخاب کرده، روی  کلیک کنید یا میانبر Ctrl+F2 را بفشارید ،مجموعه روابطی پی در پی ساخته می شود.

 

 

اگر قابلیت گفته شده فعال باشد و یکی از فعالیت های داخل زنجیره را به محل دیگری داخل زنجیره منتقل کنید، روابط طوری اصلاح می شوند که فعالیت ها همچنان پی درپی باقی بمانند.

 

اگر فعالیت را به خارج زنجیره منتقل کنید، رابطه آن قطع می شود و فعالیت های داخل زنجیره مجددا به طور سری به هم مرتبط می شوند.

 

 

اگر فعالیت دیگری که خارج زنجیره قرار دارد را به داخل آن منتقل کنید نیز روابط اصلاح خواهند شد.

 

 

 

اگر فعالیت جدیدی داخل زنجیره بسازید نیز داخل زنجیره روابط قرار خواهد گرفت.

 

 

برای  تنظیم این قابلیت بهFile| Options| Schedule   مراجعه و گزینه Autolink inserted or moved tasks را فعال یا غیر فعال کنید.

 

 

در بالای مجموعه تنظیم هایی که گزینه گفته شده در آن قرار دارد، تنظیمی با پس زمینه تیره و با نام Scheduling options for this project وجود دارد. در لیست بازشویی که مقابل آن قرار دارد نام فایل فعال دیده می شود. اگر مایل باشید می توانید گزینه All new projects را در لیست انتخاب کنید تا تنظیمی که وارد کرده اید پیش فرض تمام فایل هایی که بعدا ساخته می شوند به شمار رود.

با این که ممکن است قابلیت اصلاح خودکار روابط پی درپی به نظر جالب بیاید، معمولا باعث بروز اشتباه یا سردرگمی می شود. به این خاطر پیشنهاد می شود که آن را فعال نکنید.

عملکرد قیدها در msp

در ادامه آموزش تصویری ام اس پروجکت هر آیتم یک قید دارد. قید پیش فرض “شروع در زودترین زمان ممکن” است که هیچ محدودیتی برای آیتم به وجود نمی آورد (ولی همچنان قید نامیده می شود). می توان قیدهای دیگری نیز به فعالیت اعمال کرد. هر قید به نوعی روی زمان بندی فعالیت اثر می گذارد.

به عنوان مثال فرض کنید اجرای قسمتی از پروژه نیاز به مجوزی دارد که می دانیم در تاریخ خاصی صادر می شود. در این صورت می توانید به فعالیتِ آن قسمت قیدی دهیم که باعث شود زودتر از آن تاریخ شروع نشود.

با کمک قیدها می توان کارهایی انجام داد و منطق هایی را در برنامه پیاده سازی کرد که با روابط ممکن نیست. با این حال در نظر داشته باشید که استفاده از روابط بین آیتم ها پیوستگی و وابستگی ایجاد می کند، در حالی که قیدها مستقلا به آیتم ها مشخصاتی نسبت می دهند. به این خاطر بهتر است که پیش از ایجاد هر قید به این فکر کنید که می توانید آن را با رابطه جانشین کنید یا خیر. اگر امکان پیاده سازی قید با رابطه وجود دارد، به هیچ وجه از قید استفاده نکنید.

انواع قیدها در ms پروجکت

قیدهای رایج در برنامه ریزی، که تقریبا تمام حالت های مورد نیاز را پوشش می دهند، از این قرارند:

 • As Late As Possibleیا ALAP :در دیرترین زمان ممکن
 • As Soon As Possible  یا ASAP :در زودترین زمان ممکن
 • FNET یا Finish No Earlier Than: زودتر از … تکمیل نشود (به تاریخ نیاز دارد)
 • FNLT یا Finish No Later Than: دیرتر از … تکمیل نشود (به تاریخ نیاز دارد)
 • MFO یا Must Finish On: در تاریخ … پایان یابد (به تاریخ نیاز دارد)
 • MSO یا Must Start On: در تاریخ … شروع شود (به تاریخ نیاز دارد)
 • SNET یا Start No Earlier Than: زودتر از … شروع نشود (به تاریخ نیاز دارد)
 • SNLT یا Start No Later Than: دیرتر از … شروع نشود (به تاریخ نیاز دارد)

در ادامه آموزش تصویری ام اس پروجکت با مفهوم شناوری و انواع آن آشنا خواهید شد. شناوری دو نوع است: شناوری کل و شناوری آزاد.

اگر فعالیتی به اندازه شناوری کل به تاخیر بیفتد، پایان پروژه به تاخیر نخواهد افتاد، ولی ممکن است پایان برخی فعالیت های دیگر به تاخیر افتد. اگر فعالیتی به اندازه شناوری آزاد به تاخیر بیفتد، نه پایان پروژه به تاخیر می افتد و نه فعالیت های دیگر. نکته ای که در این مرحله باید بدانید، این است که ALAP در Project از شناوری کل استفاده می کند، در حالی که در پریماورا از شناوری آزاد استفاده می کند. دو حالت گفته شده تفاوت های فراوانی دارند و هرکدام برای شرایطی مناسب هستند. بهتر می بود اگر نرم افزارهای Project و پریماورا دو قید مختلف در نظر می گرفتند که هرکدام یکی از شناوری ها را به کار ببرد.

قیدهای گفته شده برای فعالیت ها به کار می روند. می توان برای خلاصه فعالیت ها نیز قید تعریف کرد، ولی فقط قیدهای زیر را می توان برای خلاصه فعالیت ها به کار برد:

 • As Soon As Possible
 • Finish No Later Than
 • Start No Earlier Than

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش تصویری ام اس پروجکت بود، لذت برده باشید.نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

حتما شما هم علاقه مندید مثله بقیه مهندسان صنایع از مقاله های جدید ما باخبر بشین، خب فقط کافیه ایمیلتونو داخل فرم زیر وارد کنید و دکمه ارسال رو بزنید. به همین راحتی :)

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.