آموزش ام اس پی برای مهندسان صنایع | (قسمت ۲)

آموزش ام اس پی

آموزش ام اس پی در مقاله قبلی با نرم افزار ام اس پی در خصوص فیلد کاری مدیریت پروژه اشنا شدیم در قسمت دوم از سری آموزش های نرم افزار MSP به موارد زیر میپردازیم :

 1. انتخاب سلول ها
 2. وارد کردن مقدار در سلول ها
 3. لیست های سلسله مراتبی
 4. تایپ فارسی و تاریخ شمسی
 5. تایپ فارسی در ویندوز XP
 6. تایپ فارسی در ویندوز ویستا
 7. تایپ فارسی در ویندوز ۷
 8. تایپ فارسی در ویندوز ۸
 9. جهت متن
 10. تاریخ شمسی

 

برای دیدن قسمت قبلی آموزش اینجا کلیک کنید

آموزش ام اس پی

 

انتخاب سلول ها در نرم افزار ام اس پی

در هر زمان، حداقل یک سلول انتخاب شده است و با کادر پررنگی که دور آن ترسیم می شود قابل تشخیص خواهد بود. به این سلول، سلول فعال گفته می شود. اگر با صفحه کلید چیزی تایپ کنید، در سلول فعال وارد می شود.

می توانید در یک زمان بیشتر از یک سلول را انتخاب کنید، با با استفاده از محدوده انتخاب شده عملیاتی انجام دهید. متداول ترین عملیات ،Cut ،Copy و Paste است. علاوه بر آن، بعضی دستورهای مخصوص Project نیز می توانند به جای کل برنامه، در محدوده انتخاب شده عمل نمایند. به عنوان مثال در زمان به روز کردن برنامه ،می توانید پیش از اجرای دستور، محدوده ای را انتخاب کنید و تعیین کنید که فقط محدوده انتخاب شده به روز شود.

یک راه برای انتخاب سطر و ستون، این است که روی عنوان آن ها کلیک کنید. راه دیگر استفاده از صفحه کلید است. وقتی کلیدهای Ctrl+Space را بفشارید، ستونی که سلول فعال در آن قرار دارد انتخاب می شود

 

 

 

 

برای انتخاب سطر، از میانبر Shift+Space استفاده کنید

 

آموزش ام اس پی

 

احتمالا می توانید حدس بزنید که با فشردن کلید های Ctrl+Shift+Space، کل فعالیت ها انتخاب خواهند شد.

برای انتخاب هر محدوده دلخواه، با ماوس روی اولین خانه محدوده کلیک کرده، اشاره گر را به سمت خانه ای که در گوشه دیگر محدوده قرار دارد بکشید. به این ترتیب محدوده انتخاب می شود

 

 

در ادامه آموزش ام اس پی محدوده انتخاب شده با پس زمینه تیره نمایش داده می شود. خانه ای که در گوشه قرار دارد و رنگ آن تیره نیست، سلول فعال است. سلول فعال نیز یکی از سلول های محدوده انتخاب است، ولی اگر بعد از انتخاب عملیاتی انجام شود که مخصوص سلول های منفرد باشد و نتوان آن را به مجموعه اعمال کرد، به سلول فعالِ مجموعه اعمال خواهد شد. به عنوان مثال اگر بعد از انتخاب محدوده شروع به تایپ کنید، عبارت در سلول فعال تایپ خواهد شد و سایر سلول های محدوده دست نخورده باقی خواهند ماند.

اگر بعد از انتخاب اولین گوشه محدوده اشاره گر ماوس را به پایین صفحه بکشید و کلید آن را رها نکنید، صفحه جابجا می شود تا بتوانید محدوده بزرگتری را انتخاب کنید.

اگر مایل باشید می توانید بعد از انتخاب اولین محدوده، کلید Ctrl را نگه داشته، محدوده دیگری را هم انتخاب کنید

 

آموزش ام اس پی

 

اگر سلول یا محدوده ای انتخاب شده باشد و بعد از آن با نگه داشته کلید Shift روی سلول دیگری کلیک کنید ،محدوده انتخاب از سلول فعال تا سلول جدید، امتداد می یابد

                                 

 

 

اگر قصد دارید با کلید Shift محدوده را انتخاب کنید می توانید پیش از انتخاب سلول دوم با استفاده از نوار جابجایی، به سلول هایی که پیش از آن دیده نمی شدند بروید .

در ادامه آموزش ام اس پی به جای استفاده از ماوس، می توانید انتخاب ها را با کمک صفحه کلید نیز انجام دهید. انجام برخی کارها با این روش ساده تر است. اولین قدم در استفاده از صفحه کلید، جابجا کردن خانه فعال با کمک کلیدهای جهت دار است؛ یعنی می توانید کلیدهای چپ، راست، بالا یا پایین را بفشارید تا خانه فعال جابجا شود. با این کار فقط یک خانه انتخاب می شود.

برای انتخاب خانه های متعدد با صفحه کلید، بعد از انتخاب خانه اول، کلید Shift را نگه داشته، محدوده انتخاب را در جهتی که در نظر دارید امتداد دهید .

یک ترفند بسیار مفید و سریع، استفاده از کلید Ctrl است. وقتی کلید Ctrl را نگه دارید و کلیدهای جهت دار را بفشارید، به انتهای محدوده مقادیر خواهید رفت. به عنوان مثال اگر کلید Ctrl را نگه دارید و کلید فلش پایین را بفشارید، به پایین ترین خط جدول )مانند آخرین فعالیت در نمای گانت( منتقل خواهید رفت.

می توانید روش های جابجایی سریع را با روش های انتخاب ترکیب کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید تمام سلول های ستون Start را از ردیف پنجم تا انتها انتخاب کنید، می توانید پنجمین سلول Start را انتخاب کرده ،کلیدهای Ctrl و Shift را نگه داشته، فلش پایین صفحه کلید را بفشارید. با این کار محدوده انتخاب از آن خانه تا پایین ترین خانه کشیده می شود. در این ترکیب، کلید Shift باعث افزایش یافتن محدوده انتخاب تا مقصد و کلید Ctrl باعث رسیدن به مقصد )پایین ترین سلول( می شود.

قسمت عمده ای از شیوه های انتخابی که در این قسمت توضیح داده شدند در سایر نرم افزارهای تحت ویندوز و به خصوص نرم افزارهای Office نیز قابل استفاده اند.

 

سری آموزش های نرم افزار ام اس پی

می خواهم تمام آموزش های ام اس پی را بخوانم

 

وارد کردن مقدار در سلول ها در نرم افزار ام اس پی

در ادامه آموزش ام اس پی وقتی عبارتی را تایپ کنید، مقدار در سلول فعال وارد می شود. مقدار بعضی سلول ها قابل ویرایش است، در حالی که برخی دیگر از سلول ها اینگونه نیستند. این مسئله دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک ستون اختصاصی تعریف کرده باشید که مقدارهایش بر اساس فرمول به دست آیند، مقدار هیچکدام از سلول های آن قابل ویرایش نخواهد بود. برخی دیگر از فیلدها، مانند Duration )مدت زمان( هر دو نوع رفتار را دارند. مقدار مدت زمان فعالیت ها را می توان دستی وارد کرد، در نتیجه این سلول ها قابل ویرایش هستند، در حالی که مقدار مدت زمان خلاصه فعالیت ها بر اساس فعالیت های زیرمجموعه شان محاسبه می شود، در نتیجه قابل ویرایش نیستند.

بسیاری از فیلدها فقط با تایپ یا Paste شدن مقدار می گیرند؛ در حالی که برخی دیگر از فیلدها علاوه بر تایپ و Paste، با استفاده از کادر بازشو نیز می توانند مقدار بگیرند. وقتی چنین سلول هایی را انتخاب کنید، در سمت راست آن ها یک فلش کوچک خواهید دید

 

 

وقتی روی فلش کلیک کنید، یک کادر بازشو نمایش داده می شود و می توانید مقدار سلول را از داخل آن انتخاب کنید

 

آموزش ام اس پی

 

وقتی مقداری را در کادربازشو انتخاب کنید، آن مقدار در سلول قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که چنین سلول هایی را به طور دستی و بدون استفاده از کادر بازشو نیز می توان ویرایش کرد.

لیست های سلسله مراتبی در نرم افزار ام اس پی

بسیاری از اطلاعات Project سلسله مراتبی هستند. منظور از سلسله مراتبی، این است که برخی از عناصر می توانند زیرمجموعه برخی دیگر باشند .

 

 

معمولا در هر لیست حداقل یک فیلد وجود دارد که سلسله مراتب را با تورفتگی ها نشان دهد. این فیلد در لیست فعالیت ها، فیلد Task Name است. در سایر لیست ها نیز معمولا از فیلد نام برای این کار استفاده می شود .

هر عنصر که زیرمجموعه عنصر دیگری باشد، یک مرحله تورفته تر از آن نشان داده می شود. عنصری که تورفتگی اش به اندازه عنصر قبلی باشد، هم سطح آن به شمار می رود

 

 

عناصر دیگری نیز به تشخیص سلسله مراتب عناصر کمک می کنند. این عناصر، معمولا با عنوان کدهای ساختاری (Outline Code) خوانده می شوند .WBS نمونه ای از کدهای ساختاری است که سلسله مراتب لیست فعالیت ها را نشان می دهد.

در سمت چپ تمام عناصری که زیرمجموعه داشته باشند، علامتی وجود دارد؛ زمانی علامت  یا  نشان داده می شود، که زیرمجموعه های آن مخفی شده باشند؛ اگر روی آن علامت کلیک کنید، زیرمجموعه ها نمایش داده تبدیل خواهد شد

 

 

به عنصری که زیرمجموعه عنصر دیگری نباشد، سطح ۱ و به عناصری که زیرمجموعه عناصر سطح ۱ باشند ،عناصر سطح ۲ گفته می شود. به این ترتیب سطح بندی تمام عناصر از ۱ به بعد مشخص می شود. البته شماره سطوح در یک مورد، به جای ۱ از صفر شروع می شود. این مورد زمانی است که خلاصه فعالیت پروژه (Project Summary Task) نمایش داده شده باشد. این آیتم سطح صفر خواهد بود.

توجه داشته باشید که در شکل های مثال این کتاب معمولا سطح ۱ و ۲ با پس زمینه نمایش داده می شوند. این مسئله الزامی نیست و فقط برای افزایش خوانایی شکل ها به کار می رود. امکان تعیین رنگ برای پس زمینه در نسخه های قدیمی تر از ۲۱۱۷ وجود ندارد.

تایپ فارسی و تاریخ شمسی در نرم افزار ام اس پی

در ادامه آموزش ام اس پی یکی از مسایلی همیشگیِ کاربران ایرانی، تایپ فارسی و تاریخ شمسی است. خوشبختانه پراجکت کاملا از سیستم یونیکد پشتیبانی می کند. در نتیجه هیچ مشکلی در تایپ فارسی وجود ندارد و فقط لازم است که ورودی زبان فارسی در ویندوز تنظیم شود. در مورد تاریخ شمسی امکان پیش فرضی وجود ندارد و باید از یکی از روش هایی که در این فصل توضیح داده می شود کمک گرفت.

تایپ فارسی در ویندوز XP

برای تنظیم ورودی فارسی ویندوز XP مراحل زیر را انجام دهید:

 1.  از منوی Start ویندوز به Control Panel بروید. اگر چنین گزینه ای وجود ندارد، کلیدهای Winkey+R را فشرده، در کادر محاوره ای که باز می شود Control را تایپ و اجرا کنید.
 2. گزینه  .Regional and Language Settings را انتخاب کنید
 3. در کادر محاوره ای که به این ترتیب باز می شود، به زبانه Language بروید

 

آموزش ام اس پی

 

 1. گزینه  Install files for complex script and right-to-left languages.را فعال کنید
 2. روی Apply کلیک کنید.
 3. روی دکمه Details کلیک کنید. با این کار کادر محاوره شکل ۲-۲ باز خواهد شد.

 

 

 1. اگر گزینه Farsi در گزینه ها وجود ندارد، روی Add کلیک کرده، آن را انتخاب کنید.
 2. در تمام کادرهای محاوره روی OK کلیک کنید و از همه آن ها خارج شوید.

بعد از این می توانید با استفاده از آیکون تغییر زبان که در نوار ابزار ویندوز قرار دارد یا کلیدهای میانبر Alt+Shift، زبان را عوض کنید.

تایپ فارسی در ویندوز ویستا

در ادامه آموزش ام اس پی تنظیم ویستا تفاوت خاصی با ویندوز XP ندارد؛ به جز آن که زبان فارسی را به جای عنوان Farsi، با Persian می شناسد.

برای تنظیم ویندوز ویستا، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از منوی Start ویندوز ،Control Panel را اجرا کنید. اگر چنین گزینه ای وجود ندارد، کلیدهای Winkey+R را فشرده، در کادر محاوره ای که باز می شود عبارت Control را وارد و اجرا کنید.
 2. گزینه Regional and Language Options را اجرا کنید. اگر از نمای غیر کلاسیک استفاده می کنید، گزینه مربوطه در قسمت Clock, Language and Region قرار دارد.
 3. به زبانه Keyboards and Languages که در شکل ۳-۲ نمایش داده شده است بروید.

 

 

Keyboards کلیک کنید. با این کار کادر محاوره باز خواهد شد.

 

آموزش ام اس پی

 

گزینه Persian در لیست وجود ندارد، روی دکمه Add کلیک کنید

 

 

 1. گزینه Persian را انتخاب کنید.
 2. چند بار روی دکمه های OK را کلیک کنید تا از تمام کادرهای محاوره خارج شوید.

استفاده از زبان فارسی در ویندوز ویستا تفاوت خاصی با ویندوز XP ندارد.

تایپ فارسی در ویندوز ۷

فعال سازی ورودی فارسی در ویندوز ۷ مانند ویندوز ویستا است.

تایپ فارسی در ویندوز ۸

برای فعال کردن تایپ فارسی در ویندوز ۸ به کنترل پنل رفته، گزینه Change Input Methods را اجرا کنید

 

آموزش ام اس پی

 

بعد از آن روی Add a Language کلیک کرده، گزینه Persian را انتخاب کنید

 

 

روی Add کلیک کنید تا زبان فارسی اضافه شود.

جهت متن

متاسفانه پراجکت از معدود نرم افزارهای مایکروسافت است که قابلیت تعیین جهت متن ندارد. متن های پراجکت چپ به راست هستند و به این خاطر برای نوشته های فارسی مشکلاتی ایجاد می کنند. به عنوان مثال، وقتی در یک جمله فارسی کلمه ای لاتین وجود داشته باشد، محل اجزای جمله جابجا می شود.

این مشکل راه حل ساده ای ندارد و باید با تغییر دادن متن عبارت ها، مشکلات را حداقل کنید. برخی از نرم افزارهای فارسی ساز پراجکت، که عمدتا برای افزودن تاریخ شمسی به کار می روند، دارای قابلیت هایی برای اصلاح جهت متن هستند.

تاریخ شمسی

در ادامه آموزش ام اس پی متاسفانه Project به خودی خود قابلیتی برای پشتیبانی از تاریخ  شمسی ندارد. با توجه به این که اکثر پروژه های ایرانی بر اساس تاریخ شمسی کنترل می شوند، با مشکل مواجه خواهید شد.

برای حل این مشکل سه راه حل وجود دارد:

 • استفاده از شمسی سازهای تجاری: شمسی سازها یا اصطلاحا فارسی سازهای تجاریِ متعددی برای Project وجود دارند که پس از نصب امکان نمایش شمسیِ تاریخ ها را به نرم افزار اضافه می کنند. آنچه در این حالت اضافه می شود، یک حالت نمایشی جدید است و تاریخ ها به شیوه معمولی ذخیره می شوند، در نتیجه اگر فایل را به دستگاه دیگری که فاقد شمسی ساز است منتقل کنید، تاریخ ها با معادل های میلادی دیده خواهند شد. نکته مهم این است که اگر دو شرکت مختلف از دو فارسی ساز متفاوت استفاده کنند نیز با مشکلی مواجه نخواهند شد. با وجود آنچه گفته شد، گاهی معادل شدن تاریخ ها با مشکلاتی روبرو می شود. این فارسی سازها معمولا با قفل های سخت افزاری یا نرم افزاری فروخته می شوند.
 • استفاده از برنامه های VBA رایگان: می توانید یک برنامه VBA بنوسید که تاریخ های میلادی را از فیلدهای مربوطه خوانده، آن ها را پس از تبدیل در فیلدهایی اختصاصی که برای این کار در نظر گرفته شده است بنویسد. به این ترتیب می توانید در جدول ها ستون هایی برای مشخص کردن تاریخ های فارسی داشته باشید. این روش محدودیت های زیادی دارد؛ زیرا به عنوان مثال اگر بخواهید با استفاده از فیلترهای استاندارد فعالیت ها را بر اساس تاریخ فیلتر کنید، از فیلدهای اصلی تاریخ که شمسی نیستند استفاده خواهد شد. نمودار گانت نیز با این ترتیب فارسی نمی شود. برنامه های VBA آماده و رایگان متعددی در اینترنت وجود دارد که می توانید آن ها را با کمی جستجو بیابید .
 • استفاده از فرمول های شمسی ساز: یک راه دیگر این است که با فرمول نویسی فیلدهای اختصاصی جدیدی بسازید که معادل شمسی فیلدهای تاریخ را نشان دهند. این روش امتیازی بر استفاده از VBA دارد، و این است که اجرای آن در سیستم هایی که محدودیت های امنیتی دارند و اجازه اجرای VBA را نمی دهند دچار مشکل نخواهد شد. تمام نکات منفی شمسی سازهای VBA در این روش نیز وجود دارد، به اضافه این که اجرای آن بسیار کندتر است و برای برنامه هایی که تعداد فعالیت زیادی دارند به هیچ وجه توصیه نمی شود. این فرمول ها را نیز می توانید با جستجو در اینترنت بیابید.

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش گام به گام نرم افزار مینی تب بود، لذت برده باشید.نظرات خودتون رو واسه ما کامنت بزارین تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

حتما شما هم علاقه مندید مثله بقیه مهندسان صنایع از مقاله های جدید ما باخبر بشین، خب فقط کافیه ایمیلتونو داخل فرم زیر وارد کنید و دکمه ارسال رو بزنید. به همین راحتی :)

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها
هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

 

1 پاسخ
 1. reza.zahedi1357
  reza.zahedi1357 گفته:

  عرض ادب خدمت شما عزیزان چطور میشه بدون تغییر
  campeli درصد اضافه کرد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.