تخصیص منابع در نرم افزار ام اس پی (قسمت ۱۶)

کنترل تخصیص ها در نرم افزار کنترل پروژه ام اس پی (msp)

 

تخصیص منایع در نرم افزار ام اس پی

 

نمودار گانت به طور پیش فرض نام و مقدار تخصیص های هر فعالیت را کنار نمودار نشان  میدهد.

 

کنترل تخصیص ها در نرم افزار کنترل پروژه ام اس پی

 

در پراجکت سه مفهوم کلی وجود دارد و بیشتر عناصر اطلاعاتی اعضایی از یکی از این سه مفهوم هستند:

  • فعالیت ها، خلاصه فعالیت ها و مایل ستون ها
  • منابع
  • تخصیص ها

فعالیت ها و منابع را به راحتی می توان در نماهای مختلفی دید، ولی دسترسی به تخصیص ها محدودتر است.

منظور از تخصیص، ارتباطِ منطقیِ بین یک فعالیت و یک منبع است.

نماهایی که تخصیص ها را نمایش می دهند ،Resource Usage و Task Usage هستند. نمای اول لیستی از منابع است که زیرمجموعه هریک از آن ها تخصیص هایشان نمایش داده شده اند. نمای دوم لیستی از فعالیت هاست که زیرمجموعه هر فعالیت منابعش دیده می شوند.

 

 

توجه داشته باشید که آنچه زیرمجموعه فعالیت های Task Usage نمایش داده می شوند تخصیص هستند و نه منبع، در نتیجه اگر آن ها را پاک کنید منابعی پاک نخواهند شد و فقط تخصیص ها از بین خواهند رفت. همین مسئله در مورد نمای Resource Usage نیز وجود دارد. تخصیص ها نام جداگانه ای ندارند و چون ارتباطی بین یک منبع و یک فعالیت هستند، اگر در نمای فعالیت ها باشند با نام منبع و اگر در نمای منابع باشند با نام فعالیت سوی دیگر تخصیص مشخص می شوند.

فیلد Assignment Units میزان تخصیص را نشان می دهد. این فیلد به طور پیش فرض در نما وجود ندارد و در صورت نیاز باید آن را به جدول اضافه کنید.

در سمت راست این دو نما جدولی زمان مند وجود دارد. منظور از زمان مند، این است که محور افقی جدول زمان است و مقدار یک یا چند فیلد را در زمان های مختلف نشان می دهد. بالای جدول نیز مقیاس زمانی آن نشان داده می شود که ماهیت و شیوه تنظیم آن تفاوتی با مقیاس زمانی نمودار گانت ندارد.

برخی فیلدها نسخه زمان مند نیز دارند. به عنوان مثال وقتی وارد یکی از نماهای گفته شده بشوید، فیلد Work را در حالت زمان مند خواهید دید. نسخه غیر زمان مند این فیلد در جدول های معمول نمایش داده می شود و در آن حالت مقدار کار تاریخی خاص را نشان می دهد. فیلدهای دیگری مانند Duration نسخه زمان مند ندارند.

در ادامه مطلب با جدول زمان مند بیشتر آشنا خواهید شد.

 

سری آموزش های نرم افزار ام اس پی

می خواهم تمام آموزش های ام اس پی را بخوانم

کنترل اضافه تخصیص ها در نرم افزار msp

در ادامه آموزش تخصیص منایع در نرم افزار ام اس پی بعد از این که زمان بندی برنامه کامل شود و منابع را هم تعریف کنید و تخصیص دهید، باید وجود اضافه تخصیص ها را کنترل کنید. اگر اضافه تخصیصی وجود داشته باشد، باید آن را به نحوی حل کنید.

اگر یکی از منابع اضافه تخصیص داشته باشد، در ستون Indicators تمام فعالیت هایی که از آن منبع استفاده می کنند علامت  به رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد.

اگر به نمای Resource Sheet بروید نیز در فیلد Indicators منابعی که اضافه تخصیص داشته باشند علامت  وجود خواهد داشت. کل ردیف این منابع نیز به جای مشکی با رنگ قرمز نمایش داده می شوند.

یک راه دیگر، مراجعه به نمودار منابع است.

 

مراجعه به نمودار منابع راه بسیار خوبی برای کنترل وضعیت تخصیص ها است. اگر اضافه تخصیصی وجود داشته باشد در این نمودار دیده خواهد شد. ولی مهم تر از آن این است که وضعیت نامناسب توزیع کار منابع را نیز می توان کشف کرد. اگر منبعی چند ماه کار داشته باشد و بعد از آن چندین هفته بی کار باشد و دوباره کار آن آغاز شود، وضعیت نامطلوبی را نشان می دهد، زیرا معمولا نمی توان افراد را برای مدت چند هفته تعدیل و بعد دوباره استخدام کرد. در این صورت باید برنامه را بازبینی کرد و راه حلی یافت.

برای کنترل نمودارها به نمای Resource Graph بروید.

 

نمودار منابع در نرم افزار ام اس پی

 

در این نما، یکی از منابع همراه با نمودار میزان کارکردش نمایش داده می شود. وقتی فلش های بالا و پایین صفحه کلید را بفشارید یا چرخ ماوس را بچرخانید، نمودار سایر منابع نمایش داده خواهند شد.

نام منبع به همراه راهنمایی کوچک در سمت چپ نما نشان داده می شود. نمودار آن در سمت راست قرار دارد.

در این نمودار به طور پیش فرض عناصر زیر وجود دارند:

  • خط افقی مشکی توپر: این خط میزان دسترسی منبع را نشان می دهد که در فیلد Max Units یا در کادر محاوره تنظیم های منبع مشخص می شود. این خط در حالت معمولی خطی صاف است، که نشان دهنده دسترسی ثابت است. ولی اگر میزان دسترسی متغیر تعریف کرده باشید، شکستگی خواهد داشت.
  • خط عمودی نارنجی یا سبز: تاریخ روز را نشان می دهد.
  • میله ها: هر میله میزان تخصیص یک دوره را نشان می دهد. دوره در مقیاس زمانی بالای نمودار مشخص می شود و به طور پیش فرض روز است. در پروژه های معمولی که مدت زمان های طولانی دارند استفاده از دوره های طولانی تری مانند هفته یا ماه مناسب تر خواهد بود.
  • قسمت های آبی رنگ میله ها: قسمت های آبی رنگ میله ها نشان دهنده مقدار تخصیص هایی است که زیر خط دسترسی قرار دارند.
  • قسمت های قرمزرنگ میله ها: قسمت های قرمزرنگ میله ها نشان دهنده مقدار تخصیص هایی است که بالای خط دسترسی قرار دارند. به عبارت دیگر این قسمت اضافه تخصیص ها را نشان می دهد.
  • جدول پایین صفحه: پایین میله ها جدول کوچکی وجود دارد و مقدار عددی مقدار تخصیص هر میله را زیر آن نشان می دهد.

در Format| Data کادر بازشویی وجود دارد که محتوای نمودار را تعیین می کند. توضیح هایی که داده شد در مورد Peak Units بود؛ علاوه بر آن نمودارهای دیگری نیز می توان ترسیم کرد و اطلاعات دیگری را به صورت تصویری دریافت کرد.

Peak Units حداکثر تخصیص هریک از دوره های زمانی را گزارش می کند. یعنی اگر به عنوان مثال دوره زمانی ماه باشد و میزان تخصیص در تمام مدت ماه ۱۰۰٪ و فقط در یکی از روزهای آن ۳۰۰٪ باشد ،Peak Units آن ماه ۳۰۰٪ خواهد بود. می توانید فیلد Peak را به Resource Sheet اضافه کنید و همین اطلاعات را دریافت کنید.

 

 

همانطور که می توانید حدس بزنیِدِ فیلد Peak در نمای Resource Sheet غیرزمان مند عمل می کند، در حالی که قاعدتا باید داده های زمان مند آن موجود باشند که نمودار ترسیم شده است. بنا بر این می توان به یکی از نماهای زمان مند، یعنی Task Usage یا Resource Usage رفت و مقدار زمان مند آن را دید.

برای اضافه کردن فیلد به نما روی جدول زمان مند کلیک راست کرده، از منویی که باز می شود Detail Styles را انتخاب کنید تا کادر محاوره شکل زیر باز شود.

 

منابع در نرم افزار ام اس پی

 

گزینه Peak Units را در لیست سمت چپ انتخاب کرده، روی Show کلیک کنید. برای حفظ سادگی جدول گزینه Work را در لیست سمت راست انتخاب کرده، روی Hide کلیک کنید. بعد از آن روی OK کلیک کنید.

به این ترتیب می توانید میزان تخصیص دوره های مختلف را در جدول زمان مند ببینید.

 

 

 

 

بخوانید  : آموزش کامل نرم افزار ام اس پروجکت(قسمت ۷)

مفهوم کار در نرم افزار ام اس پی

در ادامه آموزش تخصیص منایع در نرم افزار ام اس پی  به ازای هر تخصیص، کاری ایجاد می شود. اگر منبعی را با میزان تخصیص ۲۰۰٪ به فعالیتی اختصاص دهید، در هر روز به اندازه دو نیروی کاری تمام وقت کار انجام خواهد شد. هر نیروی تمام وقت با تقویم استاندارد روزی ۸ ساعت کار انجام می دهد (به جز روزهای تعطیل). در نتیجه روزی ۱۶ ساعت کار برای فعالیت تعریف می شود .اگر فعالیت دو روزه باشد، مجموعا ۳۲ ساعت کار برای آن تعریف خواهد شد. شکل ۱۸-۹ وضعیت فعالیتی که مثال زده شد را نشان می دهد.

 

مفهوم کار در نرم افزار ام اس پی

 

این شکل میزان تخصیص و مقدار کار روزانه را در سمت راست (جدول زمان مند) و مجموع آن ها را در سمت چپ(جدول معمولی) نشان می دهد. شکل زیر همان فعالیت را بعد از تخصیص یک منبع دیگر نشان می دهد.

 

 

همانطور که می بینید تخصیص دوم ۱۰۰٪ است و در نتیجه روزی ۸ ساعت و مجموعا ۱۶ ساعت کار ایجاد کرده است. مقدار کار فعالیت برابر است با مجموع کار تخصیص هایش و این مقدار در جدول سمت چپ دیده می شود (۴۸ ساعت). ردیف فعالیت در جدول زمان مند مقدارهای دوره ای را خلاصه سازی می کند. روز اول و روز دوم هرکدام ۲۴ ساعت کار دارند.

 

تاخیرِ تخصیص در ام اس پی

در ادامه آموزش تخصیص منایع در نرم افزار ام اس پی  می توانید فیلد Assignment Delay را به جدول تخصیص ها اضافه کنید. این فیلد فاصله بین شروع شدن کار فعالیت و کار منبع را نشان می دهد. مقدار آن به طور پیش فرض صفر است، در نتیجه کار تمام تخصیص ها همزمان با کار فعالیت شروع می شود. شکل ۲۰-۹ فعالیت مثال قبل را در حالتی نشان می دهد که به تخصیص دوم آن یک روز تاخیر داده شده است.

 

تاخیرِ تخصیص در ام اس پی

 

جدول زمان مند نشان می دهد که تخصیص دوم در روز اولِ فعالیت کاری انجام نمی دهد. چون این تغییرات بعد از تخصیص اول انجام شده اند، مقادیر تخصیص اول به طور خودکار اصلاح نشده است و کار آن به همان دو روز اول محدود شده است. رفتارهای اینچنینی را تنظیم های فعالیت مشخص می کند.

اگر لازم باشد که تاخیری در تخصیص ایجاد کنید، می توانید فعالیت را به دو یا چند فعالیت با توالی های مناسب خرد کنید و به هریک تخصیص های بدون تاخیر بدهید. در این حالت برنامه ساده تر باقی می ماند و کنترل آن مشکل کمتری در پی خواهد داشت.

توزیع تخصیص ها

اگر مایل باشید می توانید تخصیص هایی بسازید که رفتارشان کاملا اختصاصی سازی شده باشد. برای این کار به یکی از جداول زمان مند بروید و مقدار کار دوره ای هر تخصیص را مشخص کنید. شکل زیر فعالیت مثال های قبل را بعد از ویرایش کارهای روزانه اولین تخصیصش نشان می دهد.

 

تاخیرِ تخصیص در msp

 

در این مثال مقدار کار روزانه تخصیص اول به طور دستی در جدول زمان مند وارد شده است. به تناظر این تغییر میزان تخصیص روزانه هم به طور خودکار تنظیم شده است. در فیلد Indicators چنین تخصیص هایی آیکن  نمایش داده می شود.

به جای این کار نیز می توانید فعالیت را به چند فعالیت خرد کنید و به هریک از فعالیت های زیرمجموعه توالی ها و میزان تخصیص های خاص خود را بدهید تا ترکیب آن ها حالت دلخواهتان را بسازد. امتیاز این کار در این است که سادگی برنامه از بین نمی رود.

به طور کلی پیشنهاد می شود که حالت ساده تخصیص ها را از بین نبرید.

 

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش تخصیص منابع در ام اس پی بود، لذت برده باشید.نظرات خودتون رو برای ما کامنت کنید تا ما بتونیم هر چه بیشتر از اونها واسه بهتر شدنه تیممون استفاده کنیم.

حتما شما هم علاقه مندید مثله بقیه مهندسان صنایع از مقاله های جدید ما باخبر بشین، خب فقط کافیه ایمیلتونو داخل فرم زیر وارد کنید و دکمه ارسال رو بزنید. به همین راحتی :)

 

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقه مند به استارت اپ ها هدفم اینه که بازار کار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف تر کنم.

اگر این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مطلب استفاده لازم را ببرند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.