اکسل مقدماتی تا پیشرفته

آموزش اکسل پیشرفته، به عنوان یکی از مهارت‌های اساسی در دنیای امروز، برای افرادی که در زمینه مدیریت اطلاعات، تحلیل داده‌ها و تحلیل آماری فعالیت می‌کنند بسیار اهمیت دارد. با فراگیری مفاهیم پیشرفته نرم افزار اکسل، می‌توانید به راحتی از اطلاعات خود استفاده کرده و آن‌ها را حتی به صورت گرافیکی ارائه کنید.

در این محتوای آموزشی که شامل اکسل مقدماتی تا پیشرفته است، شما با مفاهیمی مانند تحلیل داده‌ها، ایجاد و ترسیم نمودارهای پیشرفته، جداول، توابع پیشرفته و … آشنا خواهید شد. همچنین، با استفاده از ابزارهای پیشرفته مانند ماکروها و ویژوال بیسیک، می‌توانید فرآیندهای خودکارسازی شده را به راحتی پیاده کنید.

فهرست محتوایی که می‌خوانید

آموزش اکسل برای شرکت و کارهای اداری

آموزش اکسلی که پیش رو دارید، به شیوه‌ای آموزش داده شده است که برای کارهای اداری و محل کار مناسب باشد. نتیجه شما می‌توانید با توجه به نیازی که دارید از بین آموزش ها انتخاب کنید و رایگان یادگیری را آغاز کنید.

پس اگر به دنبال بهبود مهارت‌های خود در این زمینه هستید، این محتوا را ذخیره کنید و در زمان لازم به طور مداوم مهارت خود را ارتقا دهید.

اکسل چیست و تاریخچه آن

در ابتدای آموزش اکسل نیاز است با تاریخچه این نرم افزار آشنا شوید. اکسل یک نرم‌افزار صفحه‌گسترده (spreadsheet) است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده است. این نرم‌افزار برای محاسبات ریاضی و آماری، تجزیه و تحلیل داده‌ها و ایجاد نمودارها و گزارش‌های مرتبط با آن‌ها به کار می‌رود.

تاریخچه اکسل به سال ۱۹۷۸ بازمی‌گردد، زمانی که دو برنامه‌نویس به نام لادی پوپوویتز (Lan Popovitz) و رونالد فین کتیل (Ronald Frank Kervin) در شرکت سیا (CIA) به توسعه نرم‌افزاری برای ایجاد یک ابزار برای تجزیه و تحلیل اطلاعات می‌پرداختند. این نرم‌افزار به نام “VisiCalc” بود که در سال ۱۹۷۹ به بازار عرضه شد و به‌عنوان اولین برنامه صفحه‌گسترده شناخته می‌شود.

بعد از موفقیت VisiCalc، مایکروسافت در سال ۱۹۸۵ نرم‌افزاری را با نام Excel منتشر کرد و به‌سرعت عمده بازار را به دنبال خود گرفت. اکسل در حال حاضر یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای صفحه‌گسترده است و در بسیاری از صنایع و شرکت‌ها، به‌طور گسترده استفاده می‌شود.

بسیاری از حسابداران، مالی‌داران، مدیران پروژه، مهندسین، آمارشناسان، شرکت‌های بزرگ و کوچک، دانشجویان، و … از اکسل استفاده می‌کنند. همچنین، افرادی که در صنایع مختلف مانند بانکداری، بیمه، بازرگانی، املاک و مستغلات، سلامت، حمل و نقل، و … فعالیت می‌کنند نیز از اکسل به منظور مدیریت داده‌های خود استفاده می‌کنند.

اکسل به دلیل قابلیت‌های پیشرفته محاسباتی، امکانات گزارش‌دهی، نمودارسازی، مدیریت داده‌ها، و … یکی از ابزارهای مفید برای تحلیل و ارائه داده‌ها به صورت جذاب و قابل فهم است.

آموزش نرم افزار مایکروسافت اکسل : قدم صفر

در این آموزش جامع شما به منبعی از آموزش های رایگان اکسل دست خواهید یافت اما برای شروع یادگیری اکسل باید بدانید، اکسل نرم افزاری نیست که انتها داشته باشد و همیشه باید در حال آموزش اکسل باشید تا بتوانید در موقعیت های مختلف مسائل را حل کنید و کار خود را به پیش ببرید.

در ادامه با نقشه راهی جامع برای یادگیری و تبدیل شدن به یک کاربر حرفه ای اکسل مواجه می شوید! اما مسئله اینجاست که اکثر افراد باور نمی کنند همین آموزش های رایگان اکسل هم می تواند شما را به فردی تبدیل کند که می تواند از پس مسائل ساده تا دشوار اکسل بربیاید در نتیجه اگر محتوای پیش روی شما که درباره آموزش اکسل است برای شما مفید بود تنها کاری که لازم است انجام دهید معرفی این محتوا ب دیگران است 😉

قدم صفر شروع یادگیری اکسل اینجاست

برای شروع یادگیری نرم افزار اکسل روی دکمه زیر کلیک کنید

یک توصیه دوستانه در هنگام یادگیری اکسل

به طور کلی، برای آموزش اکسل، شما باید با مفاهیم پایه شروع کنید و به تدریج با ویژگی‌های پیشرفته آشنا شوید. اما اگر به دنبال آموزشی هستید که قدم به قدم باشد و در حین آموزش دیدن به موارد پیشرفته تر نیاز نداشته باشید احتمالا پیدا نخواهید کرد چراکه تنها راه یادگیری اکسل کارکردن با مثال های ساده به سخت است نه یادگیری صرف توابع و ابزارها.

خودتان را با ابزارها و توابع تا حد نیاز درگیر کنید و به سرعت وارد کار شوید. برای حل کردن مسائلی که در نرم افزار اکسل به آن برمی‌خورید به یک راه حل بسنده نکنید و خودتان به چالش بکشید چراکه مسیر حرفه ای شدن یک شبه نیست و نیاز به استمرار دارد.

نقشه راه یادگیری آموزش اکسل
نقشه راه یادگیری آموزش اکسل

لیست تمام توابع در اکسل

از لیستی که در ادامه مشاهده می‌کنید، می‌توانید به تمام توابع موجود در اکسل به طور جداگانه به همراه آموزش مربوط به هرکدام دسترسی داشته باشید.

آموزش توابع منطقی در اکسل

آموزش تابع IF

پرکاربرد

آموزش تابع AND و OR

آموزش تابع IFERROR

پرکاربرد

آموزش توابع متنی در اکسل

آموزش تابع RIGHT

پرکاربرد

آموزش تابع REPLACE

آموزش تابع VALUE

آموزش تابع LEFT

پرکاربرد

آموزش تابع SUBSTITUTE

آموزش تابع TRIM

آموزش تابع MID

آموزش تابع REPT

آموزش تابع NUMBERVALUE

آموزش تابع LEN

آموزش تابع FIND

آموزش تابع CONCATENATE

پرکاربرد

آموزش تابع TEXT

آموزش توابع ریاضی در اکسل

آموزش تابع SUM

پرکاربرد

آموزش تابع ROUNDUP

آموزش تابع ROUNDDOWN

آموزش تابع SUMIF

آموزش تابع COMBIN

آموزش تابع MDETERM

آموزش تابع SUMIFS

آموزش تابع FACT

آموزش تابع MINVERSE

آموزش تابع SUBTOTAL

آموزش تابع CEILING

آموزش تابع ROUND

پرکاربرد

آموزش تابع FLOOR

آموزش توابع آماری در اکسل

آموزش تابع COUNT

پرکاربرد

آموزش تابع RANK

آموزش تابع MODE

آموزش تابع COUNTIF

پرکاربرد

آموزش تابع AVERAGE

پرکاربرد

آموزش تابع AVERAGEA

آموزش تابع COUNTIFS

آموزش تابع SMALL

آموزش تابع MAX و MIN

پرکاربرد

آموزش تابع COUNTA

آموزش تابع LARGE

آموزش تابع COUNTBLANK

آموزش تابع MEDIAN

آموزش توابع جستجو در اکسل

آموزش تابع VLOOKUP

پرکاربرد

آموزش تابع HYPERLINK

آموزش تابع INDEX

آموزش تابع ROW

آموزش تابع MATCH

آموزش تابع COLUMN

آموزش تابع OFFSET

آموزش تابع HLOOKUP

پرکاربرد

آموزش تابع INDIRECT

آموزش توابع اطلاعاتی در اکسل

آموزش تابع CELL

پرکاربرد

آموزش تابع ISODD

آموزش تابع INFO

آموزش تابع ISNONTEXT

آموزش تابع ISBLANK

آموزش تابع ISNUMBER

آموزش تابع ISERROR

آموزش تابع ISEVEN

0 تا 100 توابع مالی در اکسل

هر آنچیزی که باید درباره توابع مالی اکسل بدانید اینجاست

آموزش فرمول نویسی در اکسل

اگر در تلاشید مهارت فرمول نویسی در اکسل خود را بهبود دهید با این آموزش گام به گام و رایگان، می‌توانید به راحتی انواع فرمول‌های اکسل را یاد بگیرید. فایل PDF به همراه فیلم‌های آموزشی برای یادگیری فرمول‌های حسابداری در دسترس شماست. فقط یک کلیک با آموزش رایگان فرمول نویسی اکسل فاصله دارید!

لیست تمام ابزارهای اکسل

از لیستی که در ادامه مشاهده می‌کنید، می‌توانید به تمام ابزارهای موجود در اکسل به طور جداگانه به همراه آموزش مربوط به هرکدام دسترسی داشته باشید.

همه چیز درباره نمودارها در اکسل

همه چیز درباره جدول ها در اکسل

همه چیز درباره STYLES در اکسل

همه چیز درباره پرینت در اکسل

همه چیز درباره دیتا ولیدیشن در اکسل

همه چیز درباره سربرگ Review در اکسل

همه چیز درباره SORT و FILTER در اکسل

همه چیز درباره پیوت تیبل در اکسل

به زودی

همه چیز درباره فونت در اکسل

همه چیز درباره کاندیشنال فرمتینگ در اکسل

همه چیز درباره نِیم منیجر در اکسل

همه چیز درباره Format Cell در اکسل

همه چیز درباره رمزگذاری در اکسل

همه چیز درباره PAGE LAYOUT در اکسل

0
ترفند کاربردی اکسل برای محل کار و فعالیت های اداری

ممکن است شما هم بپرسید!

میزان زمان لازم برای یادگیری اکسل بستگی به سطح دانش و تجربه شما دارد. اگر شما برنامه‌نویس حرفه‌ای هستید و با مفاهیم پایه برنامه‌نویسی آشنایی دارید، ممکن است زمان کمی برای یادگیری اکسل نیاز باشد. اما اگر شما تازه وارد در زمینه کار با اکسل هستید، شاید نیاز باشد چند هفته یا چند ماه وقت بگذارید تا با مفاهیم پایه اکسل آشنا شوید و بتوانید از آن به درستی استفاده کنید.

برای یادگیری اکسل، داشتن دانش ریاضی بالا ضروری نیست. با این حال، برای استفاده بهینه از اکسل، آشنایی با مفاهیم پایه ریاضی مانند جمع و تفریق، ضرب و تقسیم و مفاهیم آماری مانند میانگین، میانه و انحراف معیار می‌تواند مفید باشد.

برای یادگیری اکسل، پیش‌نیاز داشتن دانش کامپیوتری قبلی لازم نیست. با این حال، آشنایی با مفاهیم پایه کامپیوتری مانند سیستم‌عامل، مرورگر و فایل‌ها و پوشه‌ها می‌تواند در استفاده بهینه از اکسل مفید باشد.

تما به شما بستگی دارد که با کدام راحت‌تر هستید و ارتیاط ییشتری می‌گیرید. اما به طور کلی اگر نقشه راه مناسبی براییادگیری اکسل داشته باشید اینترنت قطعا شما را از کلاس حضوری تا حد زیادی بی‌نیاز خواهد کرد.

میزان زمانی که برای یادگیری اکسل اختصاص می‌دهید، بستگی به سطح دانش و تجربه شما دارد. اگر شما تازه وارد در زمینه کار با اکسل هستید، شاید نیاز باشد چند هفته یا چند ماه وقت بگذارید تا با مفاهیم پایه آن آشنا شوید. اما اگر در حال حاضر با اکسل کار می‌کنید و می‌خواهید مهارت‌های خود را بهبود بخشید، می‌توانید با تمرین و تکرار، مهارت‌های خود را در مدت زمان کوتاه‌تری ارتقا دهید.

اما در هر شرایطی که باشید آموزش های اکسل صنایع سافت به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

بله. در هر شرکت یا سازمانی که میغول به فعالیت هستید، قطعا فعالیت های اداری بسیاری وجود دارد که اگر اکسل را به خوبی یادنگرفته باشید، به دیگران نیاز پیدا م کنید که این مورد اصلا خوب نیست.برای جلگیری از این مورد باید در هفته به طور مداوم و منظم طبق نقشه راهی که به شما دادیم، دست از یادگیری نکشید و ادامه دهید. ما به شما قول می‌دهیم که از آموزش های پولی بی نیاز شوید.

بله دقیقا. آموزشی که پیش رو دارید برای هر سطحی از مهارت در اکسل مناسب است و هر فردی متناسب با نیاز خودش می‌تواند قسمتی از آن را برای یادگیری انتخاب کند.

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • عالی بود. چقدر پول دادم به دوره های مختلف ولی حالا همه ی آموزش ها با کیفیت بالا به شکل رایگان در دسترسم است.
  بازدید از سایت از ما.

 • سلام بابت آموزش جامعی که قرار دادید ممنونم. می تونه مرجعی باشه برای یادگیری اکسل. منظورم اینه که دیگه لازم نیست برای هر مسئله ای که داخل اکسل بهش برمی خوریم داخل گوگل سرچ کنیم. اینجا تقریبا همه چیز پوشش داده شده.

  • سلام. دقیقا یکی از اهدافی که برای تولید آموزش جامع و رایگان اکسل داشتیم همین موردی بود که اشاره کردید

 • آموزش اکسل در قالب فایل PDF، یکی از روش‌های یادگیری اکسله پیشهاد می کنم آموزش اکسل PDF رو قرار بدید تا بتونیم استفاده کنیم.

  • سلام وقت بخیر؛
   بله حتما، این مورد در حال ویرایش نهایی هست و به زودی منتشر میشه. منتظر باشید

 • سلام من به تازگی استخدام شدم و همون اوایل کار مدیرمون منو با اکسل به چالش انداخت ولی با یه سرچ ساده به این صفحه رسیدم و مشکلم خیلی زود حل شد! این کامنت رو برای کسایی گذاشتم که از این آموزش رد میشن. برای کارهای اداری اکسل خیلی مناسب بود و منو از چالشی که داشتم رها کرد.

دیدگاهتان را بنویسید