مقاله اکسلنرم‌افزارهای مهندسی صنایع

آموزش جامع تنظیمات صفحه در اکسل با سربرگ PAGE LAYOUT

تنظیمات صفحه در اکسل و آشنایی با تنظیمات صفحه اکسل از پیش نیازهای اساسی کار با نرم افزار اکسل است. برای تنظیم صفحات اکسل و پیاده سازی تنظیمات شیت اکسل حتما باید با بخش های مختلف از جهت سایز بندی صفحه اکسل، تغییر جهت صفحه، تنظیمات پینت شیت، تنظیمات حاشیه بندی صفحه اکسل و… آشنا باشید.

به عنوان مثال تنظیم صفحه در اکسل برای پرینت نیز در سربرگ PAGE LAYOUT اکسل قابل پیکربندی است یا برای تنظیم حاشیه های اکسل باید به قسمت MARGINS  مراجعه شود. در این آموزش از صفحه بندی در اکسل تصمیم داریم روند کلی کار با سربرگ PAGE LAYOUT را با هم بررسی کنیم. شایان ذکر است در سری راهنمای پیشین به آموزش سربرگ file اکسل پرداختیم.

آموزش تنظیمات صفحه در اکسل

تنظیمات صفحه در اکسل

در این زبانه ابزارهای در رابطه با تنظیمات اندازه صفحه، ایجاد سرصفحه یا هدر و پاصفحه یا فوتر و تنظیمات منطقه چاپ وجود دارند. در تصویر زیر این زبانه و بخش ها و ابزارهای دورن آن را مشاهده میکنید.

تنظیم صفحه اکسل

صفحه بندی در اکسل

همانطور که پیداست این سربرگ دارای پنج بخش است، اما در این آموزش اکسل به توضیح برخی ابزارهای دو بخش SHEET OPTIONS و PAGE SETUP اکتفا میکنیم. PAGE SETUP برای تنظیمات صفحه اکسل مورد استفاده قرار می گیرد. این بخش برای تعیین اندازه صفحه و سایر تنظیمات لازم برای چاپ شیت یا کاربرگ است. در تصویر زیر این بخش و ابزارهای دورن آن رامشاهده میکنید.

تغییر صفحه اکسل

 • margins: تنظیمات حاشیه اکسل
 • orientation: تنظیم جهت به صورت افقی یا عمودی
 • size: تنظیم سایز صفحه
 • print area: تعیین محدوده پرینت اکسل
 • breaks: ایجاد شکستگی ها
 • background: تنظیم بک گراند برای صفحه بندی اکسل
 • print tiles: تنظیمات پرینت

تنظیم حاشیه در اکسل با ابزار MARGINS

این ابزار حاوی بیشتر ابزارهای این بخش است. با کلیک بر ابزار MARGINS حاشیه های اکسل لیستی از ابعاد صفحه پیشنهادی باز میشود. با کلیک بر گزینه آخر CUSTOM MARGINS وارد بخش تنظیمات کلی این ابزار میشویم.

تنظیمات صفحه در اکسل

همانطور که در تصویر زیر پیداست، کادر PAGE SETUP دارای ۴ زبانه است.

تنظیم صفحه a4 در اکسل

با کلیک بر زبانه PAGE وارد تنظیمات صفحه در اکسل و  ابعاد صفحه میشویم.

تغییر جهت صفحه در اکسل

برای انتخاب حالت صفحه یعنی افقی یا عمودی در بخش PAGE SETUP از قسمت ORIENTATION استفاده میکنیم.

 • گزینه portrait: تغییر جهت صفحه اکسل به حالت عمودی
 • گزینه landscape: تغییر جهت صفحه اکسل به حالت افقی

تغییر صفحه اکسل

تغییر سایز صفحه اکسل

برای انتخاب ابعاد صفحه در بخش PAGE SETUP روی گزینه PAGE SIZE  و سپس کادر باز شونده PAGE SIZE کلیک میکنیم.

تنظیمات صفحه در اکسل

در این قسمت از تنظیمات صفحه در اکسل علاوه بر اعمال تنظیم صفحه بندی اکسل می توانید تعیین کنید سایر صفحه چقدر باشد.

با کلیک بر زبانه MARGINS وارد تنظیمات مربوط به اندازه حاشیه صفحه برای چاپ میشویم. همانند تصویر زیر میتوانید ابعاد مورد نظر را در کادرهای مخصوص وارد کنید.

تنظیم صفحه a4 در اکسل

با کلیک بر زبانه HEADER/FOOTER وارد بخش تنظیمات صفحه در اکسل مربوط به سربرگ و فوتر میشویم و با کلیک بر زبانه SHEET وارد تنظیمات مربوط به چاپ میشویم. اگر بخواهیم یک محدوده مورد نظر از سلولها را چاپ کنیم، در کادر PRINT AREA محدوده مورد نظر را با ماوس انتخاب میکنیم.

صفحه بندی در اکسل

اگر بخواهیم در تنظیمات صفحه در اکسل یک سطر یا ستون در هنگام چاپ بترتیب در بالا و سمت چپ هر صفحه نمایش داده شود از دو کادر ROWS TO REPEAT AT TOP و COLUMNS TO REPEAT AT LEFT استفاده میکنیم. فرض کنید میخواهید سطر ۱ در همه صفحهها در هنگام چاپ نمایش داده شود. برای این کار درکادر ROWS TO REPEAT AT TOP کلیک کرده و سپس با ماوس روی شماره سطر ۱ کلیک میکنیم.

تنظیمات صفحه اکسل

در پایان باید روی گزینه OK کلیک کنیم.

آموزش مرتبط برای شما : آموزش اکسل مقدماتی تا پیشرفته کاملا رایگان

تغییر جهت ستون ها در اکسل با بخش SHEET OPTIONS

در این بخش از تنظیمات صفحه در اکسل میتوان جهت صفحه و همچنین چاپ و یا عدم چاپ نام سطر و ستون و خطوط کاربرگ را تنظیم کرد .در شکل زیر این بخش و ابزارهای درون آن را مشاهده میکنیم.

تغییر جهت صفحه اکسل

با کلیک بر گزینه SHEET RIGHT-TO-LEFT جهت اکسل جهت کاربرگ از راست به چپ و بالعکس تغییر میکند.

اگر بخواهیم خطوط کاربرگ در هنگام چاپ روی صفحه نمایان شود، در قسمت GRIDLINES گزینه PRINT را تیکدار میکنیم.

تنظیمات اکسل

و برای لغو این فرمان تیک این گزینه را برمیداریم. همچنین با برداشتن تیک گزینه VIEW در همین قسمت ،خطوط کاربرگ محو میشوند.

صفحه بندی اکسل

برای نمایش نام ستون وشماره سطر در کاربرگ در قسمت HEADINGS گزینه VIEW را تیکدار میکنیم و برای عدم نمایش آن تیک آن را برمیداریم.

عمودی و افقی شدن اکسل

همچنین برای اینکه نام ستون و شماره سطر در هنگام چاپ روی کاغذ نمایش داده شوند، در قسمت

HEADINGS گزینه PRINT را تیکدار میکنیم.

پرینت اکسل

چگونه می‌توان سرستون ها و شماره ردیف ها را نیز چاپ نمایش داد؟

در حالت عادی سرستون ها و شماره ردیف ها در پرینت نمایش داده نمی شوند. برای چاپ آن ها باید تیک مربوط به Print را زا تب Page Layout در قسمت Headings را بزنید. مانند شکل زیر:

پرینت از یک ناحیه خاص در اکسل(Excel)

برای اینکه از یک ناحیه در اکسل بخواهیم پرینت بگیریم از کدام ابزار اکسل باید استفاده کنیم؟

گاهی اوقات در یک برگه اطلاعات زیادی وارد می شود که در مواردی مایل به چاپ همه آن ها نیستیم. با استفاده از یک امکان اکسل، می توانیم ناحیه ای را به عنوان ناحیه چاپ مشخص کرده و فقط آن را چاپ کنیم. برای این کار ابتدا ناحیه مورد نظر را از برگه انتخاب کرده و سپس از زبانه Page Layout و از بخش Page Setup روی دکمه Print Area کلیک کنید، سپس از دو گزینه موجود، گزینه Set Print Area را انتخاب کنید. بدین ترتیب ناحیه انتخابی چاپ مشخص می شود.

فرض کنید در شکل زیر می خواهیم فقط از ناحیه مربوط به پیش فاکتور پرینت بگیریم. برای این کار ابتدا ناحیه مورد نظر را انتخاب کرده و از تب Page Layout گزینه Set Print Area را انتخاب می کنیم.

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آموزش تنظیمات صفحه در اکسل بود، لذت برده باشید. هر سوال و نظری دارید برای ما کامنت بذارید، کمتر از یک روز پاسخ داده می‌شه 😉

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)

احمد جعفری

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، شاغل در حوزه دیجیتال مارکتینگ هدفم اینه که بازارکار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف‌تر کنم.

مقالات مرتبط

نظرات ۷

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز؛
   باعث افتخار ماست که آموزش تنظیمات صفحه در اکسل مفید بوده… شایان ذکر هست که این سری مقالات آموزش اکسل ادامه دار هستند و خوشحال میشیم اگر موضوع خاصی در اکسل مد نظر داشتید برای ما ارسال کنید تا راهنمای اون تهیه بشه.

  2. سلام وقت بخیر دوست عزیز؛
   باعث افتخار ماست که آموزش تنظیمات صفحه در اکسل مفید بوده… شایان ذکر هست که این سری مقالات آموزش اکسل ادامه دار هستند و خوشحال میشیم اگر موضوع خاصی در اکسل مد نظر داشتید برای ما ارسال کنید تا راهنمای اون تهیه بشه.

  1. سلام روز بخیر ریحانه عزیز؛
   ممنون از توجهتون… باعث افتخارمونه که صنایع سافت رو به عنوان مرجع اموزش اکسل انتخاب کردید. در روزهای اتی آموزش تمامی سربرگ های اکسل کامل میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا