مقاله اکسلنرم‌افزارهای مهندسی صنایع

آموزش ابتدایی برخی از تب های زبانه هوم(Home) در اکسل

بخش CLIPBOARD در نرم افزار (Excel) اکسل

این بخش برای کپی و جابجایی سلول ها و همچنین کپی فرمت سلولها بکار میرود. در تصویر زیر این بخش و ابزارهای آن را مشاهده میکنید.

فرمت سل در اکسل

ابزار FORMAT PAINTER

این ابزار برای کپی کردن فرمت یک سلول در سلولهای دیگر بکار میرود .رنگ، نوع فونت، سایز و سایر تنظیماتی که روی یک سلول انجام شده به وسیله این ابزار قابل کپس روی سایر سلولها است .فرض کنید در سلول A1 فرمت زیر برقرار است.

فرمت سفارشی در اکسل

میخواهیم همین مشخصات ظاهری (اندازه و رنگ و …) را در سلول C1 نیز داشته باشیم. میتوانیم تک تک این تنظیمات را روی این سلول ایجاد کنیم. اما راه سادهتر برای این کار استفاده از ابزار FORMAT PAINTER است. برای این کار ابتدا روی سلول مبدا A1 کلیک می‌کنیم تا فعال شود، سپس یک بار روی ابزار
FORMAT PAINTER کلیک میکنیم تا فرمت سلول A1 کپی شود.

فرمت سل در اکسل

حالا یکبار با ماوس روی سلول C1 کلیک میکنیم. مشاهده میشود که سلول C1 نیز شکل ظاهری سلول A1 را به خود گرفته است.

فرمت سل در اکسل

حال اگر در سلول C1 عددی بنویسیم خواهیم دید این عدد همانند عدد موجود در سلول A1 نوشته میشود.

چرا اعداد در اکسل تغییر می کند

در این حالت با هر بار کلیک بر این ابزار میتوان فقط فرمت کپی شده را روی یک سلول کپی کرد. حال اگربخواهیم یک فرمت را روی تعداد بیشتری از سلولها کپی کنیم کافیست روی ابزار FORMAT PAINTER دبل کلیک کنیم. فرض کنید در ادامه مثال قبل میخواهیم فرمت سلول A1 را در سه سلول C3 ،A2 و D4 داشته باشیم. برای این کار ابتدا سلول A1 را فعال میکنیم و سپس روی گزینه FORMAT PAINTER دبل کلیک میکنیم.

جمع اعداد اکسل

حالا روی سه سلول مورد نظر یک بار کلیک میکنیم.

جمع اعداد اکسل

حال برای اینکه فرمت از حالت کپی خارج شود کافیست دوباره یک بار روی گزینه FORMAT PAINTER کلیک کنیم.

آموزش مرتبط : آموزش بخش استایل(STYLES) در اکسل | تصویری و گام به گام

ابزار PASTE و CUT و COPY در نرم افزار اکسل

این ابزارها قبلا در فصل اول توضیح داده شدهاند. لذا در این بخش از توضیح آنها چشم پوشی میکنیم .اما ابزار پرکاربرد این بخش گزینه CLIPBOARD است.

فرمت سل در اکسل

با کلیک بر این گزینه همانند شکل زیر کادری باز میشود که CLIPBOARD نامیده میشود.

تایپ انگلیسی اعداد در اکسل

زمانیکه این کادر باز باشد، هر چیزی که کپی یا برش میکنید، یک نسخه از آن در این کادر نمایش داده میشود . برای مثال در شکل زیر چند عدد و متن و شکل کپی شده اند.

تغییر فرمت سلول های اکسل

حالا هر زمان که به این موارد در یک سلول نیاز داشتیم، ابتدا روی سلول کلیک کرده تا فعال شود، سپس روی گزینه مورد نظر یک بار کلیک میکنیم تا در سلول مورد نظر کپی شود. برای مثال میخواهیم کلمه “حسابداری” که در CLIPBOARD وجود دارد را در سلول L7 داشته باشیم. برای این کار ابتدا روی سلول L7 کلیک میکنیم و سپس روی گزینه “حسابداری” در CLIPBOARD کلیک میکنیم.

تغییر اعداد خانه های اکسل

برای حذف یک گزینه از CLIPBOARD کافیست روی مثلث کنار آن کلیک کرده و گزینه DELETEرا انتخاب کنیم.

تغییرات اکسل

ابزار FORMAT AS TABLE در اکسل

این ابزار برای رسم جدول با فرمتهای مختلف بکار گرفته میشود. با کلیک بر این این ابزار لیست انواع فرمت ها نمایان میشود.

رنگ بندی سلول های اکسل

با انتخاب هر کدام از آنها کادر جدیدی باز میشود که از شما میخواهد محدوده جدول را مشخص کنید.

چرا اعداد در اکسل تغییر می کند

حالا میتوانید منطقه مورد نظر برای ایجاد جدول را با ماوس انتخاب کنید و یا آدرس آن را در کادر فوق بنویسید و در پایان گزینه OK را انتخاب کنید. در تصویر زیر منطقه سلولهای B3 تا F15 بوسیله ماوس انتخاب شده است.

چرا اعداد در اکسل تغییر می کند
و در نهایت جدول ایجاد شده بصورت زیر است.

اعداد در اکسل

بخش CELLS در نرم افزار اکسل در تب(زبانه) Home

این بخش شامل ابزارهایی برای افزودن و حذف سلول، ستون ،سطر و کاربرگ است. همچنین تنظیماتی چون رنگ و اندازه سلولها نیز در آن قرار دارد. به دلیل اینکه این ابزارها قبلا توضیح داده شدهاند فقط به معرفی آنها بسنده میکنیم. در تصویر زیر ابزارهای این بخش را مشاهده میکنید.

تبدیل فرمت اعداد در اکسل

ابزار INSERT در اکسل در تب(زبانه) Home

این ابزار شامل چند گزینه در خود است که با کلیک بر گزینه INSERT تبدیل فرمت اعداد در اکسل نمایان میشوند. در لیست باز شده همانند تصویر زیر گزینههایی برای افزودن سلول، سطر، ستون و کاربرگ وجود دارد.

تبدیل فرمت اعداد در اکسل

ابزار DELETE این ابزار شامل چند گزینه در خود است که با کلیک بر گزینه DELETE تبدیل فرمت اعداد در اکسل نمایان میشوند. در لیست باز شده همانند تصویر زیر گزینههایی برای حذف کردن سلول، سطر، ستون و کاربرگ وجود دارد.

حذف فرمت در اکسل

بخوانید : شروع کار با نرم افزار اکسل Excel

ابزار FORMAT در در تب(زبانه) Home اکسل

در این ابزار هم گزینه‌های زیادی از جمله تغییر اندازه سلول‌ها، تغییر نام کاربرگ، تغییر رنگ پس زمینه سلول‌ها و … وجود دارد. با کلیک بر ابزار FORMAT Custom در اکسل ابزارهای درون آن نمایان میشوند.

فرمت اعداد در اکسل

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره آمزش برخی از بخش های تب Home بود، لذت برده باشید. هر سوال و نظری دارید برای ما کامنت بذارید، کمتر از یک روز پاسخ داده می‌شه 😉

۵/۵ - (۲ امتیاز)

احمد جعفری

کارشناسی رشته مهندسی صنایع، شاغل در حوزه دیجیتال مارکتینگ هدفم اینه که بازارکار رشته صنایع رو برای فعالین این حوزه شفاف‌تر کنم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا