مقاله ED

معرفی نرم افزار شبیه سازی  (ED (Enterprise Dynamics

معرفی نرم افزار شبیه سازی ED

معرفی نرم افزار ED شبیه سازی علم و هنر ساختن مدلی از پروسه یا سیستم به منظور ارزیابی و آزمایش راهبردها می باشد. شرکت های پیشگام در بکارگیری فناوری های نو همواره از دستاوردهای حاصل از بهره مندی از ابزارهای نوین به نحوی استفاده کرده اند که نتایج حاصل از آن اثراتی ماندگار را در سیستم بوجود آورده و پیشگامی آنان را در سطح شرکت های برتر حفظ نموده است.

معرفی نرم افزار شبیه سازی ED

از سویی دیگر، بهبود فرایندها و عملیات نیز در حوزه های کاری مختلف جزئی جدانشدنی از فرآیندهای جاری سازمان ها گشته است. نرم افزار شبیه سازی (ED (Enterprise Dynamics یک برنامه نرم افزاری شی گرا برای مدلسازی، شبیه سازی و کنترل فرآیندهای پویا است.کاربران می توانند عناصر مدل خود را (که در این نرم افزار اتم نامیده می شوند) از قسمت Library انتخاب کنند تا مدل مورد نظر خود را بسازند.

این اتم ها، اجزای مدلسازی هر مدل هستند. یک اتم می تواند یک ماشین، یک اپراتور یا یک محصول باشد، یا حتی می تواند یک کاراکتر غیرفیزیکی مثل یک گراف داشته باشد. نرم افزار ED ابزاری جهت تجزیه و تحلیل جامع و ابزار پشتیبانی تصمیم گیری مطابق با استانداردهای امروزی مهندسی پویا و جلوگیری از ایجاد ریسک در فرآیند ها می باشد.

در ادامه معرفی نرم افزار ED این نرم افزار دارای ساختار باز بوده و با استفاده از استانداردهای امروزی ارتباطی می توان آن را با نرم افزارها مرتبط و یکپارچه نمود و همچنین به سخت افزارها متصل نمود. به دلیل معماری باز نرم افزار، اتم های موجود می توانند دستخوش تغییرات قرار گرفته و اتم های کاملاً جدیدی ساخته شوند و به لیست اتم های موجود اضافه شود.

صرف نظر از ویژگی اتمی، همچنین می توان واسط گرافیکی و منوهای مورد نیاز را به نرم افزار اضافه نمود.ED، دارای یک زبان برنامه نویسی به نام  ۴Dscript است که می تواند برای لحاظ کردن شرایط ویژه و پیشرفته مدل واقعی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین تمامی تغییرات می توانند به راحتی توسط زبان کدنویسی داخل نرم افزار انجام پذیرد.

شیء گرایی در نرم افزار ED

ED نرم افزاری شی گرا برای مدل سازی، شبیه سازی، مشاهده و کنترل فرآیندهای پویا می باشد. کاربران می توانند عناصر (که اتم نامیده می شوند) را از کتابخانه استاندارد اتم ها برداشته و در مدل خود استفاده نمایند. ED بر اساس مفهوم اتم ها به عنوان اجزای مدل سازی پایه گذاری شده است. یک اتم می تواند نه تنها نماینده یک ماشین، خدمت دهنده و یا محصول بوده بلکه می تواند به عنوان مشخصه ای غیر فیزیکی مانند یک نمودار باشد.

از آنجایی که تفاوت هایی بین نوع اتم ها وجود دارد، ما آنها را به دسته های مختلف از قبیل اتم های پایه (که پنج اتم: محصول، منبع، مخزن، خدمتدهنده و صف معمولاً استفاده می شود)، اتم های حمل و نقل (که مرتبط با مسائل انتقال مواد و حمل و نقل می شود)، اتم های طراحی آزمایش و غیره، تفکیک نموده ایم. ساختار باز ED برای کاربران حرفه ای این امکان را فراهم می آورد تا به تولید اتم های مورد استفاده خود بپردازند.

برای مثال یک ماشین با مشخصات بسیار خاص می تواند به صورت یک اتم طراحی گردد. تا امروز ED دارای بیش از ۱۲۰ اتم در کتابخانه استاندارد خود می باشد که هر روزه در حال افزایش است. کاربران مبتدی ممکن است در ابتدا تنها به ۳۰ اتمی که بیشتر مورد استفاده واقع می شوند نیاز پیدا کند تا مدل خود را بسازد. بنابراین اتم ها اجزای پیش ساخته مدل سازی می باشند تا فرآیند مدل سازی با حداکثر سرعت انجام شده و مطالعه صورت گیرد.

ED همچنین دارای بخش برنامه نویسی داخلی می باشد که به آن  ۴DScript اطلاق می شود و از آن می توان در خصوص طراحی شرایط ویژه فرآیندهای واقعی در مدل استفاده شود. این ابزار برنامه نویسی در حال حاضر شامل ۱۱۰۰ دستور می باشد، که در این راهنما به برخی از مهمترین آنها پرداخته می شود.

با استفاده از شبیه سازی می توان طیف گستردهای از مسائل دینامیک (پویا) را در حوزه های ساخت و تولید، پشتیبانی و خدمات تجزیه و تحلیل نمود. شبیه سازی این امکان را فراهم می آورد تا بتوان جریان مواد و کالاها، منابع انسانی، و اطلاعات را در سازمان خود مدل نمایید و بواسطه شبیه سازی و تنظیم سناریوهای مختلف، انیمیشن ۳ بعدی و … سیستم را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نسبت به انجام بهبودهای بالقوه در آن اهتمام ورزید.

کاربردهای نرم افزار ED

در ادامه معرفی نرم افزار ED بوسیله این نرم افزار امکان طراحی، تجزیه و تحلیل سیستم های مختلف ذیل وجود دارد:

 • مدیریت زنجیره تأمین
 • برنامه ریزی سیستم تولید
 • سیستم پشتیبانی و تعمیرات پیشگیرانه
 • جریان افراد، مواد و اطلاعات در سازمان
 • متعادل سازی نمودن خطوط تولید
 • استقرار ماشین آلات، چیدمان کارخانه
 • سیستم ذخیره کالاها و انبارهای مواد اولیه
 • سیستم های حمل و نقل
 • برنامه ریزی نیروی انسانی

با سرعت بالای Dynamics Enterprise می توان یک سیستم را برای دفعات متعدد و در مدت زمانی اندک (چند ثانیه) برای مثلا  مدت یک ماه و با پارامترهای مختلف شبیه سازی نمود. بدین ترتیب می توان به صورت سعی و خطا ترکیب بهینه ای از سیستم را بدست آورد. مدل سازی با این نرم افزار بسیار سریع و آسان می باشد.

خصوصیات و مشخصات بسته نرم افزاری (ED)

نرم افزار ED دارای خصوصیات زیر است

 • سریع ترین نرم افزار حال حاضر دنیا به دلیل Object Oriented بودن (سایر نرم افزارها Event Oriented  یا Flow oriented می باشند)
 • انتخاب به عنوان Best value for Money از جانب سایت OR/MS
 • عدم وجود محدودیت در تعداد گره در شبکه حمل و نقل
 • قابلیت طراحی اتم های جدید و مورد نیاز
 • کاربر پسند بودن محیط نرم افزار و قابلیت شناخت واسط کاربری و اینترفیس بر اساس نیاز کاربر
 • کنترل و پیاده سازی محدودیت های گسترده بر روی وسایل حمل و نقل
 • عدم نیاز به کامپایل نمودن برنامه و داینامیک بودن حین اجرا مدل ها
 • عدم وابستگی شدید به کارت گرافیکی
 • قابلیت اتصال به سیستم های سخت افزار روز از طریق OPC جهت مانیتور نمودن خط و یا شبیه سازی Online
 • قابل برقراری ارتباط با سیستمهای اطلاعات روز دنیا از طریق TCP/IP, ADO, ODBC و … جهت Integrate  نمودن مدل های شبیه سازی با سایر سیستم های اطلاعاتی مانند ERP,MIS و … مجموعه Studio بدلیل قابلیت ساخت اتم و Open source بودن نرم افزار
 •  Logistics Library جهت مدل سازی مسائل تولید، پشتیبانی و لجستیک
 •  Warehouse Library جهت مدل نمودن انبارها با تجهیزات مربوطه
 • پک Opt Quest ابزار استاندارد بهینه سازی
 • پک Office جهت ارتباط با نرم افزارهای Excel ، Word ، Access
 • پک GUI جهت طراحی واسط های گرافیکی کاربر
 • نرمافزار Easyfit به منظور تعیین تابع توزیع اطلاعات جمع آوری شده (نرم افزاری است که در تمامی نرم افزارهای مشهور شبیه سازی دنیا از آن استفاده می گردد)

 Enterprise Dynamics
 Developer(s)  INCONTROL Simulation Solutions
 Stable release  ED 9, 2014
 Written in  Delphi ۷, C++, ۴DScript
 Operating system  Windows 2000+
 Platform  Microsoft Windows
 Available in  English (Tutorials also in German, Dutch and French)
 Type  Discrete event simulation software
 License  Commercial
 Website  incontrolsim.com

در ادامه معرفی نرم افزار ED معماری نرم افزار شبیه سازی ED در شکل زیر توصیف شده است. این نرم افزار از یک هسته اصلی و یا موتور شبیه سازی تشکیل شده است که فرآیندهای گسسته- پیشامد را مدل سازی می کند. لایه دوم به نمای دو بعدی و گرافیکی مدل سازی اشاره دارد که این محیط بصورت یکپارچه ای با نمای سه بعدی نرم افزار لینک شده است. زبان برنامه نویسی داخل نرم افزار به نام  ۴Dscript است که در محیط های  edit نرم افزار فعال می شود. واسط کاربری برای اتم های مدل شبیه سازی طراحی شده است تا کاربران بتوانند به سادگی داده های ورودی خود را تعریف نمایند.

معرفی نرم افزار شبیه سازی ED

نرم افزار شبیه سازی (ED) شامل ورژن های Economy ،Studio ،Falcon و Suite های مختلف می باشدکه هر کدام از ورژن ها شامل کتابخانه های مختلفی به شرح زیر می باشد.

معرفی نرم افزار شبیه سازی ED

Logistics Library:

این کتابخانه حاوی ۱۲۰ اتم آماده در خصوص مدل سازی مسائل تولید، پشتیبانی و لجستیک می باشد. در این کتابخانه شامل عناصر عملیات تولیدی و لجستیک از قبیل انواع کانوایرها و … می باشد. این کتابخانه حاصل تلاش بیش از ۳۰ متخصص شبیه سازی در شرکت Incontrol از سال ۱۹۸۴ بوده، که با بکارگیری آن سرعت مدل سازی در خصوص مسائل تولیدی و لجستیکی ۳ الی ۴ برابر می باشد.

Warehouse Library:

این کتابخانه حاوی ۲۰ الی ۴۰ اتم آماده در خصوص مدل سازی انبارها شامل انواع تجهیزات مختلف تشکیل دهنده انبارهای از قبیل قفسه ها، پالت ها، لیفتراک و غیره می باشد که ساخت مدل های انبار را سرعت می بخشد.

CAD Import Wizard

جهت وارد نمودن نقشه های تولید شدده توسط AutoCad با فرمت dxf. و تبددیل اتوماتیک آنها به مدل های شبیه سازی می باشد.

Optquest

ابزار استاندارد بهینه سازی مدل های شبیه سازی که توسط شرکت OptTek توسعه یافته است. با استفاده از این ابزار توانایی بهینه نمودن معیارهای عملکردی سیستم از طریق تعریف متغیرهای مدل شبیه سازی فراهم می شود. بدینوسیله نرم افزار متغیرها را طوری تعیین می نماید که میزان تابع هدف بهینه گردد.

Office

این بخش، ابزاری جهت برقراری ارتباط با نرم افزار های MSOffice ، شامل Word و Excel و تبادل اطلاعات با آنها می باشد.

OPC

چنانچه در نظر داشته باشیم که از شبیه سازی به صورت آنلاین استفاده نماییم می بایست اطلاعات مورد نیاز شبیه سازی از خط تولید به طور خودکار گردآوری گردد و پس از آن که مورد شبیه سازی و پردازش قرار گرفت، نتایج حاصله را به دستگاه و یا ایستگاه کاری ارسال می نماید. استفاده از OPC امکان برقراری ارتباط با ماشین آلات را از طریق استاندارد OLE که در این راستا نگارش شده، برای کنترل فرآیند فراهم می سازد.

GUI Pack

اگر مدل شما کاربری روزمره داشته باشد، با بکارگیری این بخش می توانید برای مدل های خود انواع فرم ها، پنجره ها و دیالوگ های مورد نظر را طراحی کنید، تا کاربرهای عادی بتواند از مدل های شبیه سازی به راحتی استفاده نمایند.

مقایسه نرم افزار ED با سایر سیستم های مشابه نشان از قدرت این سیستم در مدل سازی شی گرا و نیز قابلیت های نمایش گرافیکی دوبعدی و سه بعدی و بالاخص ساخت مدل های انیمیشن دارد.

 Criteria  ED  ARENA
 Modeling  approach  Object oriented  Flow chart oriented  (Standard)
 Market  Business  Academic and business
 Type of simulation  Only discrete event Discrete event and continues (System  Dyanmic)
 Help and material  Weak  Excellent
 ۲D and 3D animation  Powerful  !!!
 Optimization  Optquest  Optquest
 Programming Based on SIMAN; embedded Visual

Basic

 Examples and materials  Limited  Very good
 Tools and Features  Moderate  Excellent
 Input analyzer
 Analysis  Auto-fit module  Scenario manager  Process analyzer  Output analyzer
 Programming  And executing  ۴Dscript Interact  Expression builder

امیدواریم از این مطلب در سایت صنایع سافت که درباره معرفی نرم افزار ED بود، لذت برده باشید. هر سوال و نظری دارید برای ما کامنت بذارید، کمتر از یک روز پاسخ داده می‌شه 😉

۴.۹/۵ - (۷ امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا